Oyuncu adayları dikkat: İstihdam dolandırıcısı ‘cast’ ajansları çoğaldı! – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Başvuranlar tapuyu imzalamaz ve ödemezlerse mahkemeye götürülürler.
Sahte iş ilanları yayınlayan veya platformlarına başvuran kişilere ulaşarak iş teklif eden dolandırıcılık ajanslarının kazançları, başvuranlardan aldıkları ücretlerden gelir. Dolandırıcı kast ajansları, birinci aşamada tasarladıkları sahte iş ilanlarını adaylara bildirir ve ardından bu işler için seçmelere katılmak için ücret talep eder. Seçmelere kabul edildiklerini iddia etseler bile zirveye çıkmak için ekstra masraflara katlanmak zorunda kalıyorlar.

Bu aşamada, başvuru sahiplerine bir yasa tasarısı imzalamaları teklif edilirse, kişilerin bu belgeleri imzalamamalarını öneririz. Bu önlem, davanın mahkemeye taşınmasını engelleyecek ve kişiyi kanun önünde haksız bir konuma sürüklemeyecektir.

Güvenilir bir kimlik oluşturmak için otel, restoran gibi halka açık yerlerde tüm görüşmeleri yapan hileli cast ajanslarına aldanmamak için adayların detaylı bir araştırma yapması gerekiyor. Yasal olarak var olduğu halde iş yaratmayan dolandırıcıların kaotik düzeninde gerçek ve sahte ajans ayrımı yapmaları zorunludur. Bunun için gerçek ajansların ilk aşamada iş süreçlerini nasıl yönettiklerini bilmeleri çok önemlidir.

Peki, reel ajansların iş süreçleri nasıldır?

Dolandırıcılık dışı ajanslar;

– Adayların yeteneklerini değerlendirir ve seviyelerine göre oyunculuk dersleri verir.

– Yetiştirdikleri oyuncu adaylarına uygun projeleri sunarken deneme çekimleri yaparlar.

– Referanslarınızı web sitenizde açıkça belirtin.

– Sektöre kazandırdıkları isimleri ve imza attıkları projeleri kanıtlarıyla birlikte paylaşır.

Öyle ki tüm bu niteliklere rağmen doğru ile yanlışı ayırt etmenin zor olduğu bu ortamda acente web sitelerini inceleyen kişilerin bu detaylara dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü bu yöntemlerle kendilerini referanslarla test etmeye çalışan hileli cast ajansları, ünlü isimlerin bile dizi, film afişi ve görsellerini kullanıyor.

Dolandırıcı kast ajansları adayları aldatmak için hangi retoriği kullanıyor?

– “X TV dizisinde oyuncu olmak için başvurun”

– “Y Filminde Başrol Olmak”

– “Z reklamında oynamak için başvurun”

Oyunculuk yapmak isteyenlerin aldıkları eğitimlerle yeteneklerini geliştiren ve donatan cast ajansları ve akademiler, insanları hayallerindeki mesleğin peşinden gitmeleri için güçlendirmeyi ve sektöre nitelikli isimleri kazandırmayı misyon edinmiştir. Bunun için yanlış reklama ihtiyaç duymaz. Bir projenin yönetimini üstlenen yönetmenlerin muhatabının cast ajansı değil, cast direktörü olması sahte ve sahte ajansları ayırt etmede belirleyici bir kriter olabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom