Oxfam: Gıda şirketlerine ek gelir vergisi getirilmeli – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Oxfam’ın İsviçre’nin Davos kentinde bugün başlamış olacak Dünya Ekonomik Forumu toplantısından ilkin piyasaya çıkan raporuna bakılırsa, enflasyonun yükselmesiyle büyük kar elde eden besin şirketlerinin, küresel eşitsizliği azaltmaya destek olmak için ödedikleri vergilerin artırılması gerektiği bildirildi.

Raporda, dünyanın iklim değişikliği, artan yaşam maliyeti, Rusya-Ukrayna savaşı ve Covid-19 salgını dahil eş zamanlı krizlerle kuşatıldığı sadece aşırı zenginlerin daha da zenginleştiği ve şirket karlarının hızla arttığı kaydedildi.

Oxfam’ın raporunda, son iki yılda dünyanın en varlıklı yüzde 1’lik kesiminin, kalan yüzde 99’luk kesimin toplamından neredeyse iki kat fazla servet kazandığına yer verildi.

Raporda, milyarderlerin toplam servetinin 2020’den bu yana günde 2,7 milyar dolar arttığı, buna karşılık minimum 1,7 milyar işçinin enflasyonun, ücret büyümesini geçmiş olduğu ülkelerde yaşamış olduğu kaydedildi.

Bu sorunlarla savaşım etmeyi hedefleyen Oxfam, sınıflar arası eşitsizliği azaltmak için zenginlere daha çok vergi uygulanması tavsiyesinde bulunmuş oldu.

Rapora bakılırsa varlıklı firmalar, Rusya-Ukrayna savaşını daha büyük fiyat artışları için bahane olarak kullanıyor. Gıda ve enerji mevzusunda rekabet eksikliği de fiyatların yüksek tutulmasına sebep oluyor.

Oxfam Internasyonal İcra Direktörü Gabriela Bucher, Associated Press ajansına yapmış olduğu açıklamada, “Milyarderlerin sayısı artıyor ve daha da zenginleşiyorlar. Bunun yanı sıra büyük besin ve enerji şirketleri aşırı kar elde ediyor. Kriz vurgunculuğuna son vermek için yalnızca enerji şirketlerine değil, besin şirketlerine de ek gelir vergisi getirilmesi çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Raporda, Tesla’nın milyarder Üst Yöneticisi Elon Musk’ın 2014’ten 2018’e kadar gerçek vergi oranının yüzde 3’ün birazcık üstünde olduğuna yer verildi.

Rusya-Ukrayna savaşının geçen yıl petrol ve doğalgaz fiyatlarının yükselmesine niçin olması üstüne bazı hükümetler, fosil yakıt şirketlerine beklenmedik gelirleri sebebiyle vergi getirmeye yönelmişti.

Bu mevzuda harekete geçen Portekiz, hem enerji şirketlerine hem de süpermarket ve hipermarket zincirlerinin dahil olduğu besin perakendecilerine ek gelir vergisi getirmişti. Ocak ayının başlangıcında yürürlüğe giren uygulama, 2023 süresince geçerli olacak.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.