Ön Muhasebede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ön Muhasebede Dikkat Edilmesi Gerekenler

İster yeni başlayan küçük bir işletme olsun ister büyük ve köklü bir firma, gelir-gider takibi her türlü iş sahibi için özenle ilgilenilmesi ve dikkate alınması gereken bir konudur. Bu iş için gerekli araçları ve yöntemleri öğrenmek şirket sahibinin işine sahip çıkmak için yapması gereken en temel görevlerinden biridir.

Ön Muhasebe Nedir?

Bir şirketin yönetimi için alış-satış faturaları takibi, ödeme ve tahsilat takibi, kasa banka hesapları takibi, masraf takibi gibi işlemler ön muhasebenin temel özelliklerini oluşturur. Bu işin şirketin içinde, şirket sahibi ya da görevlendirdiği kişi tarafından yapılması gereklidir.

Peki ön muhasebeye neler dahil edilir?

En başta alış ve satış fatura kayıtları gelir. Bu faturalar sayesinde gelir giderinizi gözlemleyebilirsiniz. Ön muhasebenin bir diğer başlığı da cari hesaptır. Alacak ve borçların takibinin yapılması bu sayede mümkün olur. Banka kayıtları, aylık bordrolar ile çalışanınıza yaptığınız ödemeler, çek ve senetlerin takibi gibi konular, ön muhasebenin alanına girer.

Online Ön Muhasebe Araçları

Dijitalleşmenin getirdiği bir avantaj olarak ön muhasebe takibi de artık değişti. Büyük işletmelere göre daha butik firmalar için önceleri not kağıtları, defterler, ajandalar; sonraları excel tabloları ve bilgisayarlara indirilen programlar aracılığıyla ön muhasebe takip ediliyordu. Fiziksel kayıtlarda iş takibi oldukça zor, excel dosyalarında karmaşık, bilgisayara indirilen ve kurulan programlarda ise yaşanacak teknik problemler için destek alınacak kişilere ihtiyaç bulunuyordu. Fakat artık web tabanlı online ön muhasebe programları sayesinde butik işletmeler daha kolay gelir giedrini takip ediyor.

Muhasebe ve Ön Muhasebe

Şirketinizin yükümlü olduğu bazı yasal yaptırımlar olacaktır. Vergilendirmeler, çalışanların sigortaları gibi yasaların işletmelere zorunlu kıldığı bu ekonomik zorunlulukların takibi için görevli kişi sizin muhasebecinizdir. Fakat unutmayın ki muhasebeciniz bu zorunlulukları yerine getirip getirmediğinizle ilgilenir, yani sizi bir nevi tabi olunan kanun ve yönetmeliklere uygun çalışma konusunda yönlendirir. Şirketin ekonomik başarısı için ise gelir-gider takibi ya da diğer bir deyişle ön muhasebenin bizzat şirket tarafından düzenlenmesi etkili işletme yönetimi için oldukça yararlıdır. Kimi işyerlerinde bu iş için bir kişi görevlendirilirken küçük işletmelerde ön muhasebe dosdoğru şirket sahibi tarafından yapılmaktadır.