Ön Muhasebe Nedir ? Nasıl Yönetilir ?

Ön Muhasebe Nedir ? Nasıl Yönetilir ?

İş dünyasına atılmış veya atılacak olmanız durumunda sıklıkla karşılaşacağınız “ön muhasebe” kavramı firmaların, kuruluşların en önemli unsurlarındandır. Peki neden bu kadar önemli ? ve nasıl yönetilmeli ?

Ön Muhasebe Nedir ?

Ön muhasebe, firma bünyesinde gerçekleştirilen tüm finansal operasyonlar bütünüdür. Finansal operasyonlardan kastımız, nakit para durumu, çek/senet durumu, banka hesaplarının durumu, müşteri veya tedarikçinin alacak/borç durumları, fatura ve irsaliye süreçleri gibi kayıtların, verilerin ve hareketlerin takip etmek ve yönetmektir.

Neden Önemlidir ?

Kurulşların finansal durumlarını istediği zaman görmesi, takip etmesi ve yönetmesi her koşuld en önemli unsurdur. Herkes gibi birşey almak istediğimizde ilk olarak cebimizdeki paraya bakarız. Kuruluşlar içinde bu durum aynen geçerlidir. Doğru ön muhasebe yönetmi ile nakit akışını kontrol altında tutabilir, harcama alışkanlıklarımızı düzenleyebilir, borçlanma ve tahsilat günlerini gerçek veriye göre karar verebiliriz.

Nasıl Yönetilir ?

Öncelikle ön muhasebenin ilgilendiği konu başlıklarına değinmek gerekirse;

  • Fatura Yönetimi: Alış, Satış faturalarının sistem üzerinden yönetmek ve belgelemek oldukça önemlidir.
  • Cari Hesap Takibi: Müşteri veya tedarikçiden alacak/borç takibi, cari hareketlerin takibi gibi konuları baz almaktadır. Hatta personel takibinide bu konu başlığı altında değerlendirebiliriz.
  • Kasa Hesap Takibi: İşletmenin nakit olarak bulundurduğu paranın takibidir. Birden fazla kasa takibi yapıyor iseniz kasaların anlık olarak açık vermemesi ve düzenli takibi için önemlidir.
  • Banka Hesap Takibi: Bankaya yatırılan, bankadan çekilen, bankaya yapılan havalelerin kaydı ve takibi.
  • Stok Takibi: Ürün giriş çıkışlarının takibini sağlamak ve mevcut mal stoğunun yönetimini kapsar.
  • Çek/Senet Takibi: Çek veya senetle yapılan ödemelerin kayıtlarının tutulması, hatırlatmaların ve vde günlerinin takibini yapılması

Bahsettiğimiz gibi konu başlıkları geniş ve olduca kendi içlerinde detaylar barındırmaktadır.

Ön muhasebe yönetirken geçmiş günümüze bir çok yöntem denenmiş teknolojinin gelişmesi ve pratik çözümler üretilmek adına bir çok araç geliştirilmiştir.

Biz yinede geçmişten bugüne aşama kaydeden yönetim araçlarına değinelim.

İlk olarak bakkal defteri dediğimiz deftere yazma yöntemi hala tercih edilen bir araç olsa da gün geçtikçe sayısı oldukça azaldı. Defterin kaybolması, yırtılması, ıslanması gibi oldukça kötü sonuçlarla hüsrana uğrayabilirsiniz.

Bir farklı yöntem ise Excel tercih etmek. Excel kullanmayı öğrenmek, formüller ve fonksiyonlar işin içine girdimi karmaşık ve zorlu bir süreç doğurabiliyor. Bilgisayarın bozulması, formatın kabolması gibi olumsuz problemler bunca zaman yapmış olduğunuz çalışmaların kaybolmasına sebebiyet verebilmektedir.

Yanı sıra bir diğer yöntem ise masa üstü yazılımları olarak gösterebiliriz. Teknolojinin gelişmiş evrelerinden biri olup yukarda değindiğimiz tüm konu başlıklarını bu yazılımlar sayesinde yönetebilirsiniz. Ancak yine şöyle bir durum var ki günümüzde hayat çok daha hızlı, veriye daha kolay erişme koşulları gelişmişken bu çözümde geçerliliğini kaybetmiş gibi görünüyor.

Peki Ne Yapmalı ?

Yukarıda bahsettiğimiz araçlar dışında günümüzde gelişmiş bulut tabanlı web uygulamalar olduça geçerli bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Bunun sebebi  internetin olduğu heryerden webden yada cepten işletmeni her an takip etme, işlem yapma kolaylığı sağlaması ve bilgiye daha hızlı bir şekilde erişme imkanı sağlaması oldukça önemli bir rol üstleniyor.

Sizin İçin Geliştirdiğimiz Çözüm İse; ParaPul…

ParaPul tüm avantajlı ve gelişmiş çözümleriyle sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek, işlerinizi istediğiniz her yerden yönetmenize kolaylık sağlayacaktır. ParaPul’u neden tercih etmeniz gerektiğiniz konusunda merakınız var ise bu sayfadan yararlanabilirsiniz.
Aklınızdaki diğer sorular için Sıkça Sorulan Sorular sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Veya 30 Gün Ücretsiz Denemeye Hemen Başlayabilirsiniz.