New York borsasında sert düşüş – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

New York borsası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını uzun süre yüksek tutacağı endişesiyle günü sert düşüşle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 700 puan değer kaybederek %2,06 düşüşle 33.129,59 puan oldu.

S&P 500 endeksi %2 düşüşle 3.997,39 puana, Nasdaq endeksi %2,50 düşüşle 11.492,30 puana geriledi.

Fed’in gelecek dönem para politikasına ilişkin belirsizlikler sürerken, Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı tatili nedeniyle kapalı olan piyasalarda haftanın ilk işlem gününde olumsuz bir performans gözlendi.

“ŞAHİN’İN PARA POLİTİKASI DEVAM EDECEK” ENDİŞESİ.

ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin Fed’in “şahin” hareketini beklenenden daha uzun süre devam ettirebileceğine dair artan endişeler piyasaların olumsuz seyrinde etkili oldu.

Ülkenin en büyük perakende zincirlerinden biri olan Home Depot ve Walmart’ın zayıf kazanç beklentileri, artan faiz oranlarının ABD’li tüketicilerin satın alma gücüne zarar vermeye başladığına dair korkuları da artırdı.

10 yıllık ABD tahvilinin getirisi, Kasım 2022’den bu yana kaydedilen en yüksek seviye olan %3,96’ya yükseldi.

GÖZLER FED TUTANAKLARINDA

Makroekonomik veriler tarafında, ABD’de imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ocak ayında 47,8 değerini alarak, beklenenden yüksek artışa rağmen daralmanın devam ettiğini gösterdi.

Ülkede ikinci el konut satışları da Ocak ayında aylık bazda %0,7 düşerek 2010’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Fed’in son toplantı tutanakları para politikasına ilişkin ipuçları açısından ön plana çıkarken, analistler Çarşamba günü açıklanacak tutanaklardaki sinyallerin yatırımcıların ilgi odağında olduğuna dikkat çekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.