Müjdeler sıralandı… Kadınlara erken emeklilik, vergisiz bilgisayar ve telefonu, evleneceklere faizsiz uzun vadeli kredi…

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin seçim beyannamesi ve milletvekili aday tanıtım toplantısında konuştu. AK Parti’nin seçim beyannamesi, 48 ay vadeli evlilik kredisine 24 ay geri ödeme, yüksek öğrenim öğrencilerine cep telefonu ve bilgisayar alımına vergi muafiyeti, çocuklu kadınlara erken emeklilik, üniversite öğrencilerine 10 GB bedava internet müjdesi verdi. , yurt dışından getirilen otomobillerde limitlerin önemli ölçüde düşürülmesi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomiye ilişkin milyonlarca insanı etkileyen önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin seçim beyannamesinde yüksek öğrenim gören gençlere bir defaya mahsus olmak üzere cep telefonu ve bilgisayar alımlarında vergi muafiyeti tanınacağını söyledi.

DÜĞÜNLERE FAİZSİZ UZUN VADELİ KREDİ, KADINLARA ERKEN YATILI

Erdoğan, özellikle kadınlar için emeklilik yaşının çocuk sayısına göre uzatılacağını, yeni evlilikleri teşvik etmek amacıyla evli çiftlere 48 ay vadeli 150 bin lira faizsiz evlilik kredisi verileceğini söyledi. Banca Famiglia e Giovani aracılığıyla iki yıllık bir süre.

ULUSLARARASI TELEFONLARDA KULLANIM SÜRESİ UZATILDI

Yurt dışından getirilen mobil cihazların kayıt dışı kullanım süresi, yurt dışında ikamet eden vatandaşlar için 120 günden 180 güne çıkacak.

YURT DIŞINDAN GELEN ARAÇLARDA 185 GÜN SÜRESİ 30 GÜNE İNİYOR

Geçici ithalat kapsamında Türkiye’ye getirilen araçların 730 günlük kalış süresini tamamladıktan sonra Türkiye’ye iade edilebilmesi için en az 185 gün yurt dışında kalma şartını 30 güne indireceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiye ilişkin müjdeli haberi şöyle:

Tarım ve sanayi sektörleri başta olmak üzere bölgesel rekabet potansiyeli olan alanlarda yeni bir teşvik uygulaması oluşturularak, hızlı ve etkin bir yatırım hareketi başlatılacaktır.

VATANDAŞLIK MAAŞI TESLİM EDİLECEK

Gelir düzeyi asgari yaşam standardının altında olan aileleri yalnız bırakmayacağız. Bunun için Bütünleştirici Aile Gelir Destek Sistemini hayata geçireceğiz. Bu kapsamda aile temelli vatandaşlık maaşı uygulamasını başlatacağız.

İŞ OLANAKLARI ARTAR

Yeni dönemde de aileyi güçlendirmek için yenilikçi mekanizmalar geliştirmeye devam edeceğiz. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz Aile Koruma Kalkanı Programı ile ev hanımlarının emekliliğini destekleyeceğiz, yeni ailelerin oluşmasını teşvik edeceğiz, aile birimi başına en az bir kişiye iş imkanı sağlayacağız, başta gençler olmak üzere aileyi ve çocuğu tehdit eden her türlü olumsuz eğilime karşı etkin bir şekilde harekete geçeceğiz.Mücadeleye devam edeceğiz.

AİLE VE GENÇ BANKASI KURULACAK

Aile Koruma Kalkanı programının finansmanı, uluslararası standartlara göre Digital Bank for Family and Youth aracılığıyla sağlanacaktır. Bu sosyal amaçlı bankanın ana gelir kaynaklarından biri de Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz gelirlerinin belli bir yüzdesi olacak.

GELECEĞİN ALIE KORUMA KALKANI

Aile Koruma Kalkanı programı kapsamında;
• Ev hanımlarının emekliliğini desteklemek,
• Başta gençler olmak üzere her hanede en az bir çalışan olması sağlanacak,
• Yeni evlilikler teşvik edilecektir.

EV KADINA KURULU GARANTİSİ VERİLECEK

Ev hanımlarının ev işleri karşılığında emekli maaşı gibi bir sigortaya sahip olmalarını en temel hakkı olarak görüyoruz. Bu çerçevede ev hanımlarının ödeyeceği primlerin üçte birini devlet olarak karşılayacağız.

DEVLET, AİLE BAŞINA BİR ÇALIŞANIN SİGORTA PRİMİNE DESTEK VERECEK

Aile Koruma Kalkanı programı kapsamında her hanede en az bir çalışanın olmasını sağlayacağız. Bu amaçla özel sektör işletme sigortası priminin tamamını devlet olarak belirli bir süre için ödeyeceğiz. Programı uygularken önceliği gençlere vereceğiz.

KADINLARDA İNSANLARIN YAŞI DÜŞÜK OLACAK

Emeklilik yaşını özellikle kadınlar için çocuk sayısına göre uzatacağız.

ÇALIŞAN VE EMEKLİLERE SAĞLIK ÜCRETİ VERİLECEK

Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona sıkıştırmayacağız ve önümüzdeki dönemde asgari ücrete ek olarak memur ve emeklilere enflasyonun üzerinde zamlarla çalışanlarımızın ve emeklilerimizin sosyal yardım almalarını sağlayacağız.

GENÇLER İÇİN SİNEMA, TİYATRO, KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİ ÜCRETSİZ VE İNDİRİMLİ OLACAK

Genç üniversite öğrencilerimiz için “Genç Kart” uygulamasına başlayacağız. Bu karta sahip olan gençlerimize tiyatro, sinema gibi kültürel ve sanatsal etkinliklerden ücretsiz ya da indirimli olarak yararlanma imkanı sunacağız.

ÜCRETSİZ İNTERNET ERİŞİMİ

Üniversite öğrencilerimize ayda 10 GB ücretsiz internet erişimi sağlayacağız.

YÜKSEKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE MOBİL VE BİLGİSAYAR VERGİSİ İSTİSNASI

Yüksek öğrenim gören gençlerimize cep telefonu ve bilgisayar alımlarında bir defaya mahsus olmak üzere vergi muafiyeti sağlayacağız.

GENÇ GİRİŞİMCİLER İÇİN TARIMSAL GİRİŞİMCİLİK BÖLGELERİ KURULACAK

Genç girişimcilerimiz için Tarımsal Girişimcilik Bölgeleri (TARGİB) kuracağız.
• TARGIB’lerde;
• Ziraat mühendisleri başta olmak üzere genç girişimcilerimize bedelsiz arsa tahsisi,
• Aile ve Gençlik Bankası’ndan ilk iki yılı ödemesiz ve beş yılı faizsiz krediyi başlatacağız ve
• Belirli bir süre için ürün alım garantisi veya sözleşmeli üretim modelinin uygulanmasını sağlayacağız.

ÖĞRENCİLER İÇİN KREDİ VE BURS İMKANI

Başvuran her öğrenciye öğrenim kredisi ve ihtiyaç sahibi öğrencilere burs sağlamaya, bu kapsamda aktarılan kaynağı artırmaya devam edeceğiz.

DENEYİMLERE ÖNCELİĞİNİZ

Yurtdışındaki vatandaşlarımızın tatil dönemlerinde Türk Hava Yolları ile ülkemize gelip gidebilmelerini sağlamak öncelikli hedeflerimizden biri olacaktır.

DİJİTAL TÜRK LİRASI

Geliştirdiğimiz kavramsal tasarım ve kriptografik altyapı ile test sürecini başlattığımız yeni nesil dijital Türk Lirası projesini hayata geçireceğiz.etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.