Moody’s ABD’nin kredi görünümünü negatife çevirdi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Moody’s açıklamasında görünümün olumsuza dönmesinin temel nedeninin ABD’nin finansal gücüne yönelik aşağı yönlü risklerin artması olduğu belirtildi.

Açıklamada, yüksek faizli bir ortamda, hükümet harcamalarını azaltmaya veya gelirleri artırmaya yönelik etkili maliye politikası önlemleri olmadan, ABD mali açıklarının yüksek kalacağı ve bunun da borcun sürdürülebilirliğini önemli ölçüde zayıflatacağı vurgulandı.

Açıklamada, ABD Kongresi’ndeki mevcut siyasi kutuplaşmanın, ardı ardına gelen hükümetlerin borç karşılanabilirliğindeki düşüşü yavaşlatacak bir mali plan üzerinde anlaşamama riskini artırdığı vurgulanıyor.

Açıklamada, ABD’nin kredi notunun ‘Aaa’ olarak teyit edilmesinin, Moody’s’in ABD’nin kredi gücünü korumaya devam ettiği ve ‘olağanüstü’ ekonomik gücünü korumasının beklendiği ve daha fazla pozitifliğin olduğu görüşünü yansıttığı belirtildi. En azından büyüme açısından sürprizler bekleniyor orta vadede. Bunun borç ödeme gücünün bozulmasını yavaşlatabileceği vurgulandı.

Açıklamada, ABD’nin kurumsal ve yönetişim gücünün de yüksek olduğu ve her şeyden önce para ve makroekonomik politikaların etkinliğiyle desteklendiği belirtiliyor. “ABD ekonomisi ve finans sektörü daha uzun bir süre boyunca yüksek faiz oranlarına uyum sağlamaya devam ettikçe, politika yapıcılar şeffaf ve etkili politikalar yoluyla geçişi kolaylaştırdılar.” değerlendirme gerçekleştirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom