Merkez Bankası’ndan deprem bölgeleri için kredi ve bağış kararı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), deprem bölgesindeki şirketlerin reeskont kredisi ve Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi (YTAK) geri ödemelerinin uzatıldığını duyurdu.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Deprem/afet bölgesindeki (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş) şirketlerin reeskont kredisi ve yatırım kredisi erken ödeme (YTAK) vadelerinin uzatılmasından TCMB sorumludur. , Kilis, Malatya, Osmaniye) 180 gün faizsiz.

6 Şubat 2023 tarihinden önce (ve dahil) kullanılan döviz ihracat ve iktisap hizmet alacaklarının reeskonta tabi tutulması için 6 aylık ek döviz alım ve ihracat hizmetleri taahhüdü kapatması sağlanmıştır.

DEPREM BAĞIŞLARINDAN HİÇBİR TRANSFER ÜCRETİ ALINMAYACAKTIR.

Açıklamada, deprem bağış hesaplarına yapılan havalelerden ücret alınmaması çağrısında bulunularak, “Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), deprem bağış hesaplarına yapılan havalelerden herhangi bir ücret alınmaması konusunda mutabık kalmıştır. AFAD, Kızılay gibi insani yardım kuruluşlarımız başta olmak üzere deprem bağış hesaplarına yapılan para transferleri için üye bankalara talimat gönderildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.