Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Nisan ayı PPK toplantısı tarihi

0

Yurtiçi piyasalar merkez bankasının faiz kararına odaklandı. Banka önceki toplantısında politika faizini yüzde 8,5’te sabit tutmuştu. Peki merkez bankasının faiz kararı ne zaman açıklanacak? İşte Nisan ayı PPK toplantısının tarihi…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından yayınlanan takvimin ardından Nisan ayı faiz kararının açıklanacağı tarih belirlendi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında 27 Nisan Perşembe günü toplanacak. Faiz kararı aynı gün açıklanacak.
Mart ayındaki olağan toplantısını 23 Mart 2023’te yapan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Türkiye’yi sarsan depremler nedeniyle Merkez’in Şubat ayında 50 baz puan indirdiği resmi faiz oranını yüzde 8,5’te bıraktı.
Nisan 2023 piyasa katılımcısı anketi, reel sektör, finans sektörü temsilcileri ve profesyonellerden oluşan 40 katılımcı tarafından yanıtlanmış ve katılımcıların yanıtları toplanarak sonuçlar değerlendirilmiştir.
Katılımcıların mevcut yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde %37,72 iken, bu anket döneminde %37,77’ye yükseldi. Bir önceki anket döneminde 12 aylık TÜFE beklentisi %31,63 iken bu anket döneminde %31,02’ye yükseldi. Aynı anket dönemlerinde 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise sırasıyla %17,91 ve %17,54 olarak gerçekleşti.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.