Merkez Bankası faiz kararı ne zaman? (2022 TCMB yıl sonu faiz kararı toplantısı) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı toplantısı için geri sayım başladı. Her ay gerçekleşen faiz kararı toplantısında bu senenin son toplantısı yapılacak ve yıl sonu faiz kararı açıklanacak. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne vakit?

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) aralık ayı faiz kararı toplantısı piyasaya sürülen takvimle beraber belli oldu.

Buna gore, Merkez Bankası faiz kararının 22 Aralık 2022 Perşembe günü açıklanması planlanıyor.

“FAİZ İNDİRİM DÖNGÜSÜ SONLANDIRILDI”

Faiz sonucuna ilişkin Para Politikası Kurulu’ndan meydana getirilen açıklamada faiz indirim sürecinin tamamlandığı açıklandı.

Kurul açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Kurul, mevcut siyaset faizinin küresel öğrenci ilişkin artan riskleri dikkate alarak kafi düzeyde bulunduğunu değerlendirmiş, ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar vermiştir.

Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir halde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm siyaset araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir siyaset çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, güvence ve likidite siyaset adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.”

YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ NE YÖNDE?

Merkez Bankası piyasa katılımcılar anketini deklare etti. Yıl sonu dolar tahmini 19,54’e düştü. Enflasyon tahmini ise 68,06’ye terfi etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom