Kuzey Kore bütçesinde savunmaya yüksek pay – Son Dakika Dünya Haberleri

0

Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı Kore Merkezi Haber Ajansı’nın (KCNA) haberine bakılırsa, önder Kim Jong-un, bütçe görüşmelerinin yapıldığı meclisin 2 günlük oturumuna katılmadı.

Ulusal Meclis, bütçeyi yüzde 1,7 artırırken, müdafa bütçesini geçen yılla aynı oranda tutarak (yüzde 15,9) bu yıl da bütçenin mühim bir bölümünü müdafa harcamalarına ayrılmasını kararlaştırdı.

KCNA, bütçede savunmaya ayrılan pay oranının “ülkenin askeri caydırıcılığını hem kalite hem de nicelik olarak daha da güçlendirmek, ülkenin ve insanların onurunu ve güvenliğini sağlamak” maksadıyla geçen yılla aynı tutulduğunu kaydetti.

Ek olarak, meclisin 2 günlük oturumlarında, Cenup Kore’nin Kuzey Kore’ye yönelik kültürel propaganda faaliyetleriyle savaşım edilmesi için de yeni bir yasal düzenlemeye gidilmesine karar verildi.

Öte taraftan, meclisin, bütçenin yüzde 45’inin ekonominin geliştirmesi ve halkın geçim kaynaklarının iyileştirilmesine ayırmaya karar verilmiş olduğu kaydediliyor.

Ayrıca, Kuzey Kore 2022’de önceki senelere bakılırsa bir yılda fırlattığından daha çok sayıda roket ateşleyerek Kore Yarımadası ve Doğu Asya’da tansiyonu yükseltti.

Doğu ve batı yönlerine çeşitli tip ve menzillerde toplam 90’ı aşkın roket fırlatan Pyongyang yönetimi, kasım başlangıcında bir tek bir günde 23 roket ateşledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.