Küresel piyasalar gelecek hafta neye bakacak? – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Geçen hafta yatırımcılar merkez bankalarına, yoğun makroekonomik takvime ve bilançolara odaklanırken, karışık sinyaller piyasaların yönünü zorlaştırdı.

ABD Merkez Bankası (Fed) bu haftaki toplantısında politika faizini beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırarak 16 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5-5,25 aralığına ulaştı. Geçen yılın Mart ayından bu yana 10’uncu faiz artırımını gerçekleştiren banka, faiz oranını toplam 500 baz puan artırdı.

Banka açıklamasında, ekonomik aktivitenin ilk çeyrekte “ılımlı büyüme” kaydettiği belirtilirken, son aylarda istihdam artışının güçlü olduğu, işsizlik oranının düşük ve enflasyonun yüksek kaldığı belirtildi.

Açıklamadan “yeterince kısıtlayıcı bir duruş elde etmek için daha fazla politika sıkılaştırmasının uygun olması beklenmektedir” ifadesinin çıkarılması dikkat çekti.

Analistler, bankanın para piyasası fiyatlarında Haziran ayı faiz artırımını durduracağının kesin olarak görüldüğünü hatırlatırken, Fed Başkanı Jerome Powell faiz kararının ardından düzenlediği basın toplantısında, faiz artırımının Haziran toplantısında ele alınacağını söyledi.

Analistler, geçen hafta ülkede açıklanan verilere göre istihdam piyasasındaki güçlü seyrin devam ettiğini belirterek, söz konusu verilerin Fed’in politika alanında elini kaldırdığına dikkat çekti.

ABD’de tarım dışı istihdam Nisan’da beklentileri aşarak 253 bin kişi artarken, işsizlik oranı yüzde 3,4’e gerileyerek 50 yılı aşkın süredir en düşük seviyesini gördü.

Öte yandan, ABD Federal Deposit Insurance Corporation’ın (FDIC) First Republic Bank’ı kapattığını ve varlıklarının ABD’nin en büyük bankalarından biri olan JPMorgan Chase tarafından devralındığını açıklamasının ardından yatışan bankacılık krizi, 2010 yılında yeniden devreye girdi. ABD’de bu hafta ancak hükümet yetkilileri ve bankalardan dikkat etmeleri istendi.Yapılan açıklamalar bölgesel banka hisselerindeki oynaklığı artırdı.

Söz konusu bankalardan Pacwest’in, stratejik varlıkların satışı da dahil olmak üzere seçeneklerini değerlendirdiğini ve son dönemde ilgi gösteren potansiyel yatırımcılar ve ortaklarla görüşmelere başladığını açıklamasının ardından bankanın hisse dalga boyları yükseldi. yüksek volatilite nedeniyle işlemler birçok kez durduruldu.

Tüm bu gelişmelerin ardından hafta boyunca yaklaşık 30 baz puan dalgalanan ABD 10 yıllık faiz oranı, haftayı yaklaşık 2 baz puan artışla %3,44 seviyesinde tamamladı. Aşağı yönlü bir seyir izleyen dolar endeksi, haftayı bir önceki kapanışa göre yaklaşık %0,5 düşüşle 101,2 seviyesinde tamamladı.

Altın fiyatı haftalık 2.065,4 dolarla Mart 2022’den bu yana en yüksek seviyesini görürken, haftayı bir önceki kapanışa göre %1,4 artışla 2.016,9 dolardan tamamladı.

Üst üste üçüncü hafta düşüş trendine öncülük eden Brent petrol, Brent petrolün varil fiyatının 71,50 dolarla geçen yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından haftayı %6,2 düşüşle 75,2 dolardan tamamladı.

NEW YORK DEĞİŞİMLERİ KARIŞIK ŞARKILAR İZLENDİ

ABD borsaları Fed haftasında karışık bir seyir izlerken, önümüzdeki hafta Çarşamba günü açıklanacak olan enflasyon verileri yatırımcıların dikkatini çekti.

Analistler, Fed’in para piyasası fiyatlamasında Haziran’da faiz artırımlarını durduracağına inandıklarını ve Banka’nın yıl sonuna kadar 50 baz puanlık faiz indirimi fiyatlandırdığına inandıklarını, ancak Powell’ın konuyu sırasında sorguladığını söylediler. toplantı: “Şu anda bir faiz indirimi düşünemiyoruz.” cevap verdiğini hatırlattı.

Analistler, ülkedeki makroekonomik verilerin yakından izlenmeye devam edileceğini, ABD’de önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon verilerinin ve Fed yetkililerinin sözlü yönlendirmelerinin önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerin şekillenmesinde büyük rol oynayacağını söyledi.

ABD’de tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) Nisan ayında aylık %0,4 ve yıllık %5 artması bekleniyor.

Öte yandan ABD’de borç limiti çıkmazına ilişkin tartışmalar hararetli sürerken, ülkede Beyaz Saray’ın kısa vadeli borç limiti artışını değerlendirdiği haberine yer verildi.

Ülkede açıklanan makroekonomik veriler karışık sinyaller vermeye devam etti. Sonuç olarak, Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat endeksi Nisan ayında 47,1 ile piyasa beklentilerinin üzerinde olmasına rağmen imalat sektöründeki daralma devam ederken, ülkenin ISM imalat dışı endeksi aynı dönemde bir önceki aya göre 0,7 puanı aşarak 51,9 oldu. .

Mart ayında JOLTS açık iş sayısı bir önceki aya göre 384 bin azalarak 9,59 milyona gerilerken, piyasa tahminlerinin altında kalan açık iş sayısı ise Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Mart ayında %0,9 artarak beklentilerin altında kaldı.

ABD özel sektör istihdamı Nisan’da piyasa tahminlerinin üzerinde 296 bin kişi artarken, teknoloji devlerinden teknoloji devi Apple’ın geçen hafta açıklanan verilere göre gelirleri Ocak-Mart döneminde yüzde 3 düşerek 94,8 milyar dolara geriledi. ülkenin mevcut mali sezonunda, piyasayı aşan tahminler risk algılarını aşındırdı.

Bu gelişmelerle birlikte geçtiğimiz hafta New York borsasında S&P 500 %0,8, Dow Jones endeksi %1,2 gerilerken, Nasdaq endeksi %0,1 yükseldi.

8 Mayıs ile başlayan haftaya ilişkin veri takviminde Pazartesi günü toptan satışlar, Perşembe günü haftalık üretici fiyatları endeksi (ÜFE) ve işsizlik, Cuma günü Michigan tüketici güven endeksi verileri izlenecek.

GÖZLER AVRUPA’DAKİ ŞAMANDIRAYA BAKIYOR

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) beklentiler doğrultusunda üç ana politika faizini 25 baz puan artırdığı, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) gelecek haftaya ilişkin para politikası kararlarının açıklandığı haftada Avrupa hisse senedi piyasalarında karışık bir performans gözlendi. yatırımcıların ilgi odağı haline getirildi.

ECB açıklamasında önümüzdeki dönemde alınacak kararların piyasaları yeterince sıkılaştıracağını söylerken, toplantının ardından açıklamalarda bulunan ECB Başkanı Christine Lagarde, bankanın enflasyona karşı “daha çok yolu olduğunu” ve para politikasını “durdurmadığını” söyledi. Euro bölgesinde enflasyonla mücadele için sıkılaştırma. .

Analistler, bu gelişmelerin ardından ECB’nin para piyasalarındaki fiyatlarda yıl sonuna kadar faiz oranlarını 50 baz puan artırmasının beklendiğini söyledi.

Öte yandan BoE’nin önümüzdeki hafta Perşembe günü politika faizini 25 baz puan artırması bekleniyor.

Bölgede geçtiğimiz hafta açıklanan İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri imalat sanayindeki daralmanın devam ettiğini gösterirken, ekonomik aktiviteye ilişkin endişeler gün geçtikçe güçleniyor.

Mart ayında Euro Bölgesi ve Almanya’da perakende satışlar bir önceki aya göre sırasıyla %1,2 ve %2,4 düşerek beklentilerin altında kaldı.

Euro Bölgesi’nde üretici fiyatları endeksi (ÜFE) Mart’ta bir önceki aya göre beklentilere paralel %1,6 azalırken, bir önceki yıla göre %5,9 arttı. Bölgedeki işsizlik oranı Mart ayında %6,6’dan %6,5’e geriledi.

Mart ayında beklentilerin altında aylık %10,7 düşen Almanya’da fabrika siparişleri, Nisan 2020’den bu yana en büyük aylık düşüşü kaydetti.

Geçen hafta açıklanan verilere göre Almanya’nın ihracatı, tedarik zincirindeki sorunların hafiflemesine rağmen, yüksek enflasyon ve yüksek faiz oranlarının ardından Avrupa ve ABD’den gelen zayıf talep nedeniyle Mart ayında %5,2 düştü.

Euro/dolar paritesi ise geçen yılın en yüksek seviyesine yakın, haftayı bir önceki kapanışın hemen üzerinde 1,1019’dan kapattı.

Bu gelişmelerle birlikte Fransa’da CAC 40 endeksi ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,2, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,7 düşerken, Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,2 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 1 yükseldi. yüzde.

Önümüzdeki hafta Almanya’da Pazartesi günü sanayi üretimi, Salı günü İngiltere’de söz konusu fiyat endeksi, Çarşamba günü Almanya’da enflasyon, Perşembe günü İngiltere’de BoE faiz kararı, büyüme ve sanayi üretimi verileri izlenecek.

ASYA ÇİN ENFLASYON VERİLERİNE ODAKLANACAK

Asya borsaları geçtiğimiz hafta güçlü bir alım eğilimi gösterirken, faiz kararlarını açıklayan bölge ülkelerinin merkez bankaları da Fed’i takip ederek 25 baz puan artırdı.

Geçtiğimiz hafta Asya’da merkez bankalarının para politikası kararları öne çıkarken, Avustralya Merkez Bankası (RBA) beklentilerin aksine politika faizini 25 baz puan artırarak %3,85’e yükseltti. Banka tarafından yapılan açıklamada, gerekirse faiz artırımına devam edileceği açıklandı.

Fiili merkez bankası olan Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), kilit faiz oranını 25 baz puan artırarak %5,5’e yükselttiğini açıkladı.

HKMA, faiz artışlarının ardından para biriminin ABD doları karşısında değer kaybetmesini önlemek için uluslararası piyasadan 4.671 milyar Hong Kong doları (yaklaşık 595.1 milyon ABD doları) satın alırken, bu, Mart 2022’de Fed’in faiz artırımlarına başlamasından bu yana 50. kez oldu. • Kong doları-ABD doları paritesini 7,75 ile 7,85 arasında tutmayı hedeflediği söyleniyor.

Öte yandan, Çin’de önümüzdeki hafta açıklanacak olan TÜFE’nin Nisan ayında yıllık bazda %1 artması bekleniyor.

Çin’de hizmet sektörü PMI 56,4’e gerilese de genişlemenin devam ettiğinin altı çizilirken, bölgede geçen hafta açıklanan verilere göre imalat PMI 49,5 ile beklentilerin altında kalarak sanayi üretiminde daralmanın başladığına işaret etti.

Analistler, Çin ekonomisine ilişkin endişelerin sürmesine rağmen, para ve maliye politikalarının olumlu kullanılabileceğine dair beklentilerin risk iştahını desteklediğini belirtti.

Tatil nedeniyle bu haftanın sadece ilk 2 işlem gününde açık olan Japonya’nın Nikkei 225 endeksi haftalık bazda %1,04 yükselirken, Çin’in 3 gündür işlem gören Şanghay bileşik endeksi haftayı %0,34 artışla tamamladı.

Güney Kore’de Kospi Endeksi haftayı önceki kapanışının hemen altında tamamlarken, Hong Kong’da Hang Seng Endeksi haftayı %0,78 artışla tamamladı.

8 Mayıs ile başlayan haftaya ilişkin veri takviminde Pazartesi günü Japonya hizmet sektörü PMI, Salı günü Çin dış ticaret fazlası, Çarşamba günü Japonya ana endeksi, Perşembe günü Japonya cari denge, TÜFE ve Çin ÜFE verileri izlenecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

gaziantep bayan escort antep escort