Küresel piyasalar ABD’nin istihdam verilerine odaklandı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Dünya ekonomilerinin çoğunda enflasyonla mücadele sürerken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu süreçte attığı adımlar piyasalara yansımaya devam ediyor.

Fed’in politika faizini beklentinin bir puan üzerinde artırmasının ardından bazı bankaların tahvil varlıklarını zarara çevirmek zorunda kalması, ABD bankacılık sektöründe endişeleri artırdı.

Dün, ABD ticari bankası SVB Financial Group’un 21 milyar dolarlık tahvil pozisyonunu yaklaşık 1,8 milyar dolar zararla kapatmasının ve 2 milyar dolardan fazla sermaye artıracağını açıklamasının ardından bankanın hisse fiyatı yüzde 60’tan fazla düştü.

Öte yandan, ağırlıklı olarak kripto para birimi işlemleri yapan Silvergate Capital, faaliyetlerini durdurma planlarını açıkladıktan sonra %40’tan fazla düştü.

Bu gelişmeler başta bankalar ve teknoloji hisseleri olmak üzere New York borsasında sert düşüşe neden olurken, Bank of America %6,20, Wells Fargo %6,18, JP Morgan %5,41 ve Morgan Stanley %3,86 oranında değer kaybetti.

Tahvil piyasaları artan risk algıları ile yoğun alım seyri izlerken, ABD 10 yıllık tahvilinin getirisi yaklaşık 20 baz puan gerileyerek %3,82’ye geriledi.

Para piyasası fiyatlarına ilişkin Fed’in bu ayki toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan artıracağı beklentisi %79’dan %63’e geriledi.

Analistler, Fed’in veri odaklı kararlar almaya devam edeceğini ve istihdam piyasasının çok güçlü olduğunu ve bugün açıklanacak ABD istihdam raporu veri sinyalinin piyasaların yönünü etkileyeceğini kaydetti.

Bugün saat 16.30’da açıklanacak İstihdam Raporu’nda tarım dışı istihdamın 205 bin adet artması beklenirken, işsizlik oranının yüzde 3,4’te sabit kalması bekleniyor.

Dün açıklanan verilere göre ABD’de işsizlik başvurularının 211 bin artarak beklentilerin üzerinde arttığını söyleyen analistler, istihdam raporu öncesinde, sıkı iş piyasasının daha agresif faiz artırımlarına yol açabileceğine dair endişelerin bir miktar hafiflediğini söylediler.

Dün bu gelişmelerle New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,85, Nasdaq endeksi yüzde 2,05 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,66 geriledi. ABD’de endeks vadeli kontratları da yeni güne düşüşle başladı.

Dün Avrupa borsalarında karışık bir seyir izlenirken, New York borsasında bölge piyasalarının kapanışının ardından yaşanan düşüşün bugün vadeli piyasalarda fiyatlandığı görülüyor.

Dün Almanya’da DAX 40 endeksi yatay seyrederken, İtalya’da MIB 30 endeksi %0,72, İngiltere’de FTSE 100 endeksi %0,63 ve Fransa’da CAC 40 endeksi %0,12 düştü. Avrupa’da endeks vadeli kontratları yeni güne %2 düşüşle başladı.

Asya hisse senedi piyasaları, küresel risk iştahındaki düşüş nedeniyle satış yaparken, Japonya Merkez Bankası (BoJ) para politikasında değişikliğe gitmedi.

Banka resmi faiz oranını eksi %0,1’de tutarken, getiri eğrisinin hedef aralığı artı/eksi %0,5’te değişmeden kaldı.

Söz konusu kararı oybirliğiyle alan BoJ, sınırsız miktarda devlet tahvili ve yıllık 12 trilyon yen borsa yatırım fonu (ETF) ve yıllık 180 milyar yen gayrimenkul yatırım fonu şirketi (J-REIT) alımına devam edeceğini söyledi. .

Öte yandan, Japonya’da üretici fiyat endeksi (ÜFE) Şubat ayında yıllık bazda %8,2 artarak beklentilerin altında kaldı.

Bu gelişmelerle birlikte Japonya’da Nikkei 225 Endeksi %1,6, Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %1, Hong Kong’da Hang Seng Endeksi %2,5 ve Güney Kore’de Kospi Endeksi %1 düştü.

Yurt genelinde dün yoğun alımlı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’un BİST 100 endeksi, günü önceki kapanışa göre %0,14 artışla 5.446,22 puandan tamamladı.

Dünü %0,1 artışla 18,9582’de kapattıktan sonra bugün bankalararası piyasa açılırken Dolar/TL 18,9530’da işlem görüyor.

Analistler, bugün yoğun veri gündeminin takip edileceğini, özellikle ülkede sanayi üretimi ve işsizlik oranı, ABD istihdam raporu ve Almanya’da enflasyon ile teknik olarak BIST 100 endeksinde 5.500 seviyeleri ve 5.600 direnç, 5.340 ve 5.200 puanları desteğin mevcut olduğunu kaydetti.

Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,6 artması bekleniyor.

Bugün piyasalarda takip edilecek veriler şöyle:

10.00 İngiltere Ocak ayı sanayi üretimi ve dış ticaret dengesi

10.00 Almanya, Şubat TÜFE

10.00 Türkiye Ocak ayı sanayi üretimi ve işsizlik oranı

16.30 Amerika Birleşik Devletleri, Şubat istihdam raporu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom