Küresel petrol arzı kasımda azaldı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Internasyonal Enerji Ajansı’nın (IEA) kasım ayına ilişkin “Petrol Piyasası Raporu” yayımlandı.

Buna nazaran, OPEC’in ham petrol üretimi kasımda bundan önceki aya nazaran günlük 770 bin varil azalarak 29 milyon 20 bin varile düştü.

Bu zamanda ham petrol dışındaki öteki konvansiyonel olmayan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretimi ise günlük 5 milyon 330 bin varil olarak kayıtlara geçti. Böylece OPEC’in toplam petrol üretimi geçen ay günlük 34 milyon 350 bin varil olarak gerçekleşti.

OPEC dışı ülkelerin günlük petrol üretimi ise söz mevzusu dönemde önceki aya nazaran günlük ortalama 630 bin varil artarak 67 milyon 380 bin varil oldu.

Böylece küresel petrol üretimi kasımda, 5 aylık yükseliş trendini kırarak, günlük 190 bin varil azalışla 101 milyon 730 bin varil seviyesinde kaldı. Üretimdeki düşüşte, Suudi Arabistan başta olmak suretiyle bazı Körfez ülkelerinin OPEC+ grubunun üretim hedefleri doğrultusunda arz kesintisine gitmesi etkili oldu.

KÜRESEL PETROL TALEBİ

IEA, resesyon beklentisine ve Avrupa’daki enerji krizine karşın talep verilerinin kuvvetli kaldığına işaret ederek küresel petrol talebine ilişkin artış öngörüsünü bu yıl için günlük 140 bin varil, gelecek yıl için 100 bin olacak şekilde yukarı yönlü revize etti.

Buna nazaran, küresel petrol talebinin bu yıl geçen seneye kıyasla günlük bazda ortalama 2 milyon 300 bin varil artarak 99 milyon 930 bin varile yetişmesi umut ediliyor.

Talebin gelecek yıl ise ortalama 1 milyon 700 bin varil daha artarak 101 milyon 640 bin varile yetişmesi öngörülüyor.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom