Küresel gıda fiyatları düşüyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nden (FAO) yapılan açıklamaya göre, uluslararası gıda fiyatlarındaki aylık değişimleri takip eden FAO Gıda Fiyat Endeksi, Ocak ayında bir önceki aya göre %0,8 düşüşle 131,2 puan oldu. Böylece endeks 10. ayda art arda 10. düşüşünü kaydetti.

FAO’dan yapılan açıklamada, endeksin Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından geçen yıl Mart ayındaki rekor seviyesinden yaklaşık yüzde 18 (28,5 puan) düştüğü belirtildi.

Endeks, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından Mart 2022’de 159,7 puana ulaşarak rekor kırdı.

Ocak ayında dünya gıda fiyatlarının bitkisel yağlar, süt ürünleri ve şeker kaynaklı gerilemesi dikkat çekti.

Bitkisel yağ fiyat endeksi, ay çekirdeği ve koza yağı fiyatlarındaki düşüş nedeniyle aylık bazda %2,9 düştü. Endeks, bir yıl önceki seviyesinin yaklaşık %25 altında 140,4 puan oldu.

Tahıl fiyat endeksi aylık %0,1 ve yıllık %4,8 arttı. Küresel arzın artması ve Avustralya ve Rusya’daki üretim beklentilerinin aşılmasıyla uluslararası buğday fiyatları Ocak ayında %2,5 düştü. Öte yandan, Asya’daki sıkı arz, güçlü iç talep ve kur hareketleri nedeniyle pirinç fiyatları aylık bazda %6,2 arttı.

Şeker fiyat endeksi, dünyanın en büyük şeker ihracatçısı olan Brezilya’daki olumlu hava koşullarının verimli üretim beklentilerini artırmasıyla aylık bazda %1,1 düştü.

Aynı dönemde FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi %1,4, Et Fiyat Endeksi ise %0,1 azaldı.

FAO ayrıca, küresel üretim, tüketim, ticaret ve envanter eğilimlerinin değerlendirmelerini içeren Tahıl Arz ve Talep Özet Raporunu yayınladı. Rapora göre FAO, 2022 yılı için küresel tahıl üretimi tahminini 2,756 milyon tondan 2,765 milyon tona yükseltti.

Rapor, Avustralya ve Rusya’daki buğday üretimindeki yukarı yönlü revizyonlar sayesinde 2022’de rekor dünya buğday üretiminin beklendiğini söyledi.

Öte yandan FAO, Çin’de beklenenden düşük üretim nedeniyle küresel pirinç üretimi tahminini menzil tahmininden 1,2 milyon ton düşürerek 512 milyon tona indirdi.

Rapora göre, 2022-2023’te küresel tahıl kullanımının 2021-2022 seviyesinden yüzde 0,7 azalarak 2,779 milyon tona düşeceği tahmin ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.