“Krizin altın anahtarı güneş enerjisidir” – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Euro Power Enerji Operasyon Başkanı, enerji sektöründeki son gelişimleri NTV’ye yorumladı.

Harmanlı şu şekilde konuştu:

“Enerjide, üretim ile tüketim paralel hızda gelişmiyor ve bu arz yetersizliği derinleşecek. Zira Ukrayna-Rusya savaşı krizi derinleştirdi. Yeni alternatif enerjilere geçiş aranıyor. Yer altı kaynaklarına bağlı kalmadan süreğen enerji üretimi mecburi hale dönüştü. Avrupa benzer biçimde bizim de yer altı kaynağımız sınırı olan, hatta yok. Fakat tüketim durmuyor, gelişiyor. Hem endüstri hem günlük tüketim için elektrik ihtiyacı var. Alternatif kaynak bulmalıyız.”

Süreğen üretim için yenilenebilir kaynaklar

“Çözüm gözümüzün önünde. Güneş, rüzgar, biyo kütle benzer biçimde yenilenebilir enerjiler ve depolandığı türler öne çıkıyor. Kullanım zamanlarına nazaran üretip depolanması gerekiyor. Fosil yakıtlar bu yüzden pozitif yanları benzer biçimde görünüyor. Kömür ve petrolde zamansallık koşul değil.

Güneş ve rüzgar üretiminde organik olarak süreğenlik yok.”

“Yeni enerji mecburiyettir”

“Türkiye, bir çok Avrupa ülkesi ve benzeri bölgelerdeki yer altı kaynakları olmayan ülkeler için yeni enerji türleri artık yükümlülük.

Ilk olarak, iklim mücadelesinde mühim çözümler üretmek gerek.

Yenilenebilir enerji türleri karbon emisyonu önlemede eleştiri değerde.

Tek dezavantaj süreğenlik. Fakat çözüm kolay; değişik yöntemlerle elektriğin depolanması. Hhidrojen, grafen, lityum iyon mühim depolama araçları.

Avantajlar ise fazlaca daha çok. Mesel güneşten üretim; hammadde yok, kaynak güneş.

Genel olarak durağan bir santral tipi var. Sürtünmeye maruz kalan aksam olmadığından, kolayca şebekeye entegre ve uzun seneler üretim deposudur. Ek olarak her yerde var. Toprak yapısı da mühim. Avrupa’da tarıma uygun alanlar fazlaca fazla. Buralara GES kurulmaz. Bina çatıları, yapınak çatıları GES haline getirebiliyor. Keza, rüzgar santralleri, RES’ler de öyleki. Hammadde tabiat ananın kendisi, doğru ölçümler ile uygun yere kurulabiliyor. İşletme ve bakım maliyetleri düşük. Çevreye zararsız, kurulum kolay, verimli…”

“Marketten al, çatıya kur” süreci

“Güneş fazlaca süratli devreye alınabiliyor. Avrupa’da krizin altın anahtarı deniyor. Minimum 20 yıl, yüksek kurulum talebinin devam edeceğini öngörerek şirket olarak yatırım yapıyoruz.

Bir yazlık ev, apartman çatısı, bir beyaz eşya benzer biçimde alınan güneş paneli kurulumu için kafi. İçinde bir inventör, bir sayaç bir de akü olan bir aygıt kafi. Bir teknoloji marketten alıp haftasonu çatınıza kurabileceksiniz. 3 günde kurulum, öz tüketimi karşılamaya yeter de artar.  İtalya’da, kurulumu şahıslar yapıyor. Sonrasında devletten, vergi ya da satmaca indirimi benzer biçimde yöntemlerle, yatırım parasını da geri alıyor. Sonrasında, elektrik faturasını unutuyor. Benim benzer biçimde. Ben de evimin çatısındaki açık oturum yardımıyla, senelerdir elektrik faturası nedir bilmiyorum.”

Dağıtımcılar yatırım yapıyor

“Elektrik şebekesi bir bütündür, üretilir, iletilir ve dağıtılır.

Türkiye’de 21 dağıtım şirketi var. TEİAŞ ve TEDAŞ şapkası altında etkinlik gösteriliyor. Bu büyük yapılar, büyük yatırım hazırlığı içindeler. Şehirlerin elektrik altyapılarının değişimini sağlayacaklar.

Yeşil hidrojende boru hattı pozitif yanları

Yeşil hidrojen, yemileneblir enerji kaynakları ile elde edilmiş hidrojen türü. Türkiye’nin jeopolitik konumu büyük avantajıdır. Avrupa’nın yeşil hidrojen üssü haline gelebiliriz. Doğalgaz boru hattı altyapısı, Avrupaya doğalgaz ile karıştırılarak iletilmesi fazlaca mühim yatırımları getiriyor.

2030 ve 2050 AB vizyonunda, bu boru hattı ülke olarak önemimizi yükseltecek…”

Euro Power Enerji Operasyon Başkanı Beril Harmanlı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.