Kripto para piyasaları istihdamı vurdu: Personel kaybı yüzde 30’a yükseldi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Ekonomik aktivitedeki gerileme ve yüksek faiz oranlarıyla kötüleşen makroekonomik koşulların yanı sıra dev borsaların iflasının tetiklediği kripto varlık piyasalarına yönelik iştahın kesilmesiyle tırmanan istihdam daralması son sürat devam ediyor.

Ekonomim sitesinin haberine nazaran, son olarak geçtiğimiz yıldan beri üçüncü kez “personel yapılandırmasına” giden Coinbase Global, 950 kişinin daha işine son vereceğini deklare etti.

Tekrardan yapılandırmanın 149 ila 163 milyon dolara mâl olacağını paylaşan şirket, haziran ayında da toplam mensubunun yüzde 18’ine karşılık gelen bin 100 kişinin işine son vermiş, kasım ayında ise işe alım ve kurumsal oryantasyon takımlarındaki 60’tan fazla çalışanı görevden uzaklaştırmıştı.Firmanın hisseleri geçen yıl ortalama yüzde 86 kıymet yitirdi.

Coinbase, son işten çıkarmaların bu çeyrekte maliyetleri yüzde 25 azaltma planının parçası bulunduğunu ifade ederken, işten çıkardığı çalışanlarına minimum 14 haftalık temel ücret, sıhhat sigortası ve iş bulma mevzusunda yardım sunduğunu paylaştı.

PERSONEL KAYIPLARI YÜZDE 30’A KADAR YÜKSELDİ

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, işten çıkarmalara ilişkin yapmış olduğu açıklamada kripto endüstrisinde kargaşa yaratan FTX’in çöküşünün Coinbase üstünde de negatif yansıması bulunduğunu belirterek, “Sektördeki ‘vicdansız aktörlerden’ etkilendik.” dedi.

2022’de kripto piyasasının makroekonomik koşullarla düşüş eğilimine girdiğine işaret eden hareketler, ekonomik durgunluk ve daralan pazarla sarsılan kripto varlık piyasalarındaki ters trend istihdamı vurmaya devam ediyor.

Huobi, Kraken benzer biçimde önde gelen borsalarda personel kayıpları yüzde 30’a kadar yükselirken, Coinbase de üçüncü tur işten çıkarma planını duyurdu.

Armstrong, “Geriye dönerek baktığımızda daha çok işten çıkarma yapabilirdik. Başarı olasılığımızın düşük olduğu birkaç projeyi de sonlandıracağız.” diye konuştu.

Coinbase CEO’su ek olarak büyük rakiplerinden bazılarının iflasının şirkete büyük yarar sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.