Konutta yanlış beyana ağır ceza!

0

Yeni Konut Finansman Programı’na ilişkin düzenleme Meclis’ten geçti ve yasalaştı. Yasaya nazaran yanlış beyanda bulunanlara finansman tutarının yüzde 5’i, yüklenici firmalara da satış bedelinin yüzde 25’i kadar para cezası kesilecek.

Orta gelirlilere yönelik çıkarılan Yeni Konut Finansman Programı’na ilişkin düzenleme yasalaşarak yürürlüğe girdi. Program kapsamında yasada katkılar, bankalara verilecek paralar ve ceza hükümleri yer aldı.

EV ALANA DA SATANA DA YANLIŞ BEYAN CEZASI KESİLECEK

Katkılardan faydalanacak gerçek kişilerin yanlış yada yanıltıcı beyanlarda bulunduğunun tespit edilmesi durumunda; sağlanan katkılar geri alınacak ve kullanılan finansman tutarının yüzde 5’i kadar yönetimsel para cezası uygulanacak.

Yüklenicilere yanlış yada yanıltıcı beyanlarda bulunduklarının tespit edilmesi durumunda, finansmana mevzu konutun beyan edilen satış bedelinin yüzde 25’i kadar yönetimsel para cezası kesilecek.

220 MİLYAR LİRAYI GEÇEMEYECEK

Cumhurbaşkanı tarafınca belirlenecek bir kamu bankası vesilesiyle ilgili bankalara nakit kaynak aktarılacak. Bir yıl içinde katkı sağlanabilecek konut finansmanının toplam anapara tutarı 220 milyar lirayı aşamayacak.

SATIŞ GÖRMEMİŞ KONUTLARA KREDİ VERİLECEK

Daha ilkin satılmamış ve yüklenicilerin mülkiyetinde olan konutlarla hemen hemen başlamamış yada yapımı devam eden projelerden konut edineceklere katkı sağlanabilecek. Hemen hemen başlamamış yada yapımı devam eden konut projeleri açısından mülkiyeti yüklenicilere geçecek konutlara ilişkin sağlanacak finansmanlar da bu kapsamda değerlendirilecek. Gayrimenkul geliştiricileri ile arsa oranı karşılığında inşaat sözleşmesi çevresinde arsa oranı sahipleri de yüklenici kabul edilecek.

İLK 3 YIL DESTEK SAĞLANACAK

İlk üç yıldaki finansman taksit tutarının gerçek kişinin hane gelirinin yüzde 30’unu aşan kısmı kadar miktar, Gömü ve Maliye Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulacak ödenek tertibinden katkı olarak aktarılacak. Yüzde 30’luk oranı yüzde 30 ila yüzde 50 içinde belirlemeye, 3 senelik süreyi bir yıla kadar indirmeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

YÜZDE 5 KATKI PAYI BANKAYA YATIRILACAK

Konut satış bedeli üstünden yüzde 5 katkı oranı yüklenici hesabından yada finansman tutarından eğitim edilerek finansmanı elde eden bankalarda geçici hesaplara aktarılacak. Bu tutarlar bir yıla kadar finansman taksitlerinin ödemelerinde kullanılacak. Cumhurbaşkanı tarafınca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde; bu tutarın bir kısmı yada tamamı finansman anapara tutarından peşin olarak indirilebilecek, bir senelik süre ise üç yıla kadar uzatılabilecek. Eğitim edilen meblağ, hiçbir şekilde yükleniciler tarafınca geri istenemeyecek.

5 YIL BOYUNCA SATILAMAYACAK

Edinilen taşınmazlar, finansmanı elde eden bankanın talebi üstüne finansman tarihinden itibaren 5 yıl süreyle tescilsiz iktisap halleri hariç devir ve temlik edilemeyecek, satış vaadine mevzu edilemeyecek.

Borçlunun temerrüdü sebebiyle icra takip sürecinin başlatılması durumunda devir, temlik ve satış vaadine mevzu edilememesi finansmanı elde eden bankanın talebi üstüne terkin edilecek.

CEZA 10 KAT ARTACAK

Sağlanacak finansman mevzusu konuta ilişkin düzenlenen değerleme raporunun yanlış yada gerçeğe aykırı olması halinde, raporu düzenleyen gayrimenkul değerleme uzmanı yada gayrimenkul değerleme kuruluşu hakkında, Ana para Piyasası Kanunu’na nazaran verilecek yönetimsel para cezası tutarları 10 kat artırılarak uygulanacak. Bu meblağ, finansmana mevzu konutun satış bedelinin yüzde onundan azca olamayacak.

Aktarılacak katkının hak sahipliğinin tespiti ile katkının doğru ve tam hesaplanmasından ibraz edilen belgeler çerçevesinde konut finansmanını elde eden banka görevli olacak.Etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom