Kerevitaş’tan 3,2 milyar lira ciro

0

Kerevitaş, inovasyon ve sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımıyla büyümeye devam ediyor. 2023 yılının ilk çeyreğinde şirketin konsolide gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %31 artarak 3,2 milyar TL’ye ulaştı.

Kerevitaş, 2023 yılının ilk üç aylık mali sonuçlarını KAP’ta açıkladı. Kerevitaş’ın 2023’ün ilk çeyreğinde konsolide geliri geçen yılın aynı dönemine göre %31 artarak 3,2 milyar TL’ye ulaştı. Aynı dönemde 582 milyon TL brüt kâr ve 292 milyon TL FAVÖK elde eden Kerevitaş’ın yılın ilk üç aylık ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %32 artarak 380 milyon TL’ye ulaştı.

Kerevitaş bünyesinde dondurulmuş gıda ve konserve iş kolunda faaliyet gösteren SuperFresh, ilk çeyrekte %43 ciro pazar payıyla dondurulmuş gıda iş kolundaki liderliğini sürdürdü. Odaklanmış inovasyon stratejisi doğrultusunda SuperFresh, kategorideki liderliğini pekiştirmek için 14 yenilikçi, endüstriyi şekillendiren ürünü piyasaya sürdü. Çok sevilen Pizza King’in yeni çeşidi Supreme, Croissant, Mozzarella Cheese Sticks, Mac&Cheese ve piyasaya yeni çıkan Sausage Roll Pastry öne çıkan lansmanlar arasında yer aldı. SuperFresh, ünlü şef Refika Birgül ile başlattığı “SuperFresh Bi’ Journey” iletişim kampanyasına yılın ilk çeyreğinde devam ederek ilk akla gelen marka metriğinde +4 puan, tekrar satın alma ve testte +5 puan artış gösterdi. Geçen yılın aynı dönemine göre puanlar.

Kerevitaş, Bizim Yağ ve Teremyağ gibi Türkiye margarin pazarında %100 marka bilinirliğine sahip büyük markaları ile yılın ilk üç ayında %65,4 ciro payı elde ederek pazar liderliğini perçinledi. Geçen yılın aynı dönemine göre +1,6 puan. Ramazan ayına özel etkinliklerin de etkisiyle özellikle Mart ayında yüzde 67,5 gibi rekor bir satış payı elde edildi. Margarin kategorisinde ise Kerevitaş, Bizim Yağ, Teremyağ ve Luna gibi güçlü markaları ve pazar ihtiyaçlarına cevap veren geniş ürün portföyünün yanı sıra 6 kıtada 50’den fazla ülkeye yaptığı ihracatla büyümesini sürdürüyor. Ona markasıyla uzun yıllardır Orta Doğu ve Orta Asya pazarlarında tüketici margarin kategorisinde tartışmasız lider konumunda olan Kerevitaş, TÜİK 2022 verilerine göre Türkiye’nin petrol ihracatının yüzde 34’ünü tek başına gerçekleştiriyor.

Mert Altınkılınç: “Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatırımların ciromuzu artırmada önemli rol oynadığını görüyoruz”

Faaliyet gösterdiği dondurulmuş, konserve ve yağlı gıda pazarlarında istikrarlı ve yenilikçi bir şekilde büyüdüğünü söyleyen Kerevitaş CEO’su Mert Altınkılınç, yılın ilk çeyreğinde de pazar liderliğini inovasyonla sürdürdüğünü söyledi. Altınkılınç, “Yenilikçi ve sürdürülebilir ürünlere yaptığımız büyük yatırım, Kerevitaş’ın hem iç hem de ihracat pazarlarındaki başarısının temelini oluşturuyor. Pazar beklentilerini başarılı bir şekilde analiz eden ve tüketici ihtiyaçlarını karşılayan, üretimden tüketime kadar her aşamada sürdürülebilirliği hedefleyen bir anlayışla çalışıyoruz. Bu yaklaşım finansal sonuçlarımıza da olumlu katkı sağlıyor.

Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatırımların ciromuzu artırmada önemli rol oynadığını görüyoruz. Yılın ilk çeyreğindeki güçlü finansal performansımızı yılın geri kalanında da sürdürmeyi, inovasyon odaklı büyümemizi ve sürdürülebilirliğimizi daha da geliştirmeyi hedefliyoruz.”etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom