Kavcıoğlu: Rezervlerimiz artmaya devam edecek

0


Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ihracatçılara yönelik mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. Kavcıoğlu “Döviz kuru istikrarlı bir halde devam ediyor. Rezervlerimizdeki artış kura pozitif yansıyor. Merkez Bankası’nın herhangi bir kur hedefi yok” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın rezervlerinin artmaya devam edeceğini söylemiş oldu. İhracatçılara yönelik açıklamalarda bulunan Kavcıoğlu “Döviz kuru istikrarlı bir halde devam ediyor. Rezervlerimizdeki artış kura pozitif yansıyor. Merkez Bankası’nın herhangi bir kur hedefi yok” dedi.

Kavcıoğlu “Rezervlerimizin kaynaklarının döviz girişiyle ilgili. Türkiye Iktisat Modeli içinde döviz girişi artacak, artışla merkezin rezervleri pozitif etkileniyor. Bu da kura pozitif yansıyor. Her şey kendi minvalinde iyi bir halde devam ediyor. Rezervlerimiz artmaya devam edecek” ifadesini kullandı.

Kavcıoğlu’nun açıklamaları şöyleki:

İstişare ve paylaşımda bulunduk. 2023 yılına ilişkin Türkiye Iktisat Modeli üstüne yaptığımız emekleri paylaştık. 2023’te ihracatçıların başarılarının devam edeceğini umut ediyoruz. Her insanın morali oldukça iyi. Hepimiz aynı şekilde, verimli toplantı oldu.

2023 ve öncesinde resesyon yada o mevzularda tedirginlik vardı. Son PPK sonucunda da ifade ettik. Kaygılar devam etmekle beraber pozitif gelişmeler var. Dünyada resesyon olma ihtimali azalarak gelişme sayıları revize edildi. Bu bizim için mühim bir avantaj. Şu anda kaygı taşımıyoruz. Gelişme rakamlarının revize edilmesi üretimimizin de bu minvalde sorun yaşamayacağını, yeni pazarların açılıyor olması ihracatta mesele olacağını düşünmüyoruz. 300 milyar dolar hedefi konuldu. İhracatçılarımıza teşekkür ediyorum. Dünya genelinde savaşın oluşturduğu nedenlerden ithalat tarafında bir açılma, cari açığımızı negatif etkiledi fakat üretim tarafında gidiyor. Dünya şartları olumluya doğru gidiyor. Ümitli şekilde ihracatın lehimize bulunduğunu düşünüyoruz.

Döviz kurunun istikrarlı şekilde bilhassa 2021’in sonunda yaşadığımız şeyin sonrasında Merkez Bankası’nın rezervleri politikalarıyla döviz kuru istikrarlı şekilde devam ediyor. Türkiye Iktisat Modeli içinde aldığımız tedbirler ve kararlar neticelerini pozitif anlamda veriyor.

Rezervlerimizin kaynaklarının döviz girişiyle ilgili. Türkiye Iktisat Modeli içinde döviz girişi artacak, artışla merkezin rezervleri pozitif etkileniyor. Bu da kura pozitif yansıyor. Her şey kendi minvalinde iyi bir halde devam ediyor. Rezervlerimiz artmaya devam edecek.

3 hafta ilkin bir yerdeydik, çağrı ediyorlar. Odalarımız bu ayın sonunda ya da Şubat ayı içinde sürekli gerçek sektörle de bir araya gelip istişare ediyoruz. TİM toplantısına başkan çağrı etti, davete geldik. Oldukca verimli bir toplantı oldu.

Merkez Bankası’nın herhangi bir kur politikası yok. İhracatçı döviz bozunca bankaya bozacağına merkeze bozuyor. Etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.