Kavcıoğlu: Bankacılık sektöründe aktif kalitesi en iyi seviyede – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) senenin ikinci Finansal Raporu’nu yayımladı.

Raporun önsözünde TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamalarına yer verildi.

Kavcıoğlu, güçlenen hanehalkı ve gerçek sektör bilançolarının da desteği
yardımıyla, bankacılık başta olmak suretiyle finansal kesimin aktif kalitesi de tarihsel olarak en iyi seviyede bulunduğunu kaydetti.

Kavcıoğlu, son dönemde alınan tedbirlerin şirket ve hanehalkı bilanço dengelerini güçlendirirken, TL cinsinden varlık ve fonlama talebini artırdığını açıkladı.

Merkez Bankası başkanı, “Mevduat dağılımında TL güçlenirken, finansal sistemin yurt dışı fonlamaya bağımlılığı azalıyor” açıklaması yapmış oldu.

KREDİ KULLANDIRIMI 12 KAT ARTTI

Rapora bakılırsa, uygulanan makroihtiyati politikalar neticesinde KOBİ, ihracat ve yatırım kredilerinin Ocak-Eylül dönemindeki net kullandırımı önceki yıla kıyasla 65 milyar TL’den 878 milyar TL’ye gelmiş olarak 12 kat artış gösterdi.

Gerçek sektörün finansal varlıkları, yükümlülüklerine kıyasla kuvvetli artışını sürdürürken; likidite, kârlılık ve borç ödeme göstergelerindeki pozitif yönde görünüm korunuyor.

Gerçek sektörün net döviz açık pozisyonu 2022 senesinde 32.7 milyar dolar azalarak son 12 yıldaki en düşük düzey olan 89,1 milyar dolara geriledi.

Hanehalkı ve gerçek sektörün finansal dayanıklılık göstergelerindeki iyileşme devam etmekte ve emsal ülkelere bakılırsa pozitif yönde yönde ayrışıyor.

HANEHALKININ YABANCI PARA TERCİHİ AZALIYOR

Hanehalkı TL mevduatı ve TL cinsinden finansal varlıkları belirgin düzeyde artarken, hanehalkının yabancı para mevduat tercihi azalıyor.

Güçlenen hanehalkı ve gerçek sektör bilançoları yardımıyla, bankalar başta olmak suretiyle finansal kesimin aktif kalitesi iyileşmeye devam ederek sektörün TGA oranı yüzde 2,2 ile tarihsel olarak en düşük seviyesine ulaştı.

Bankaların dış borçları azalırken, kuvvetli yabancı para likidite tamponları ile bankaların likidite şoklarına karşı dayanıklı yapısı korunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.