Katar’da düzenlenen 2022 Dünya Kupası’nda Çin etkisi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Katar Enerji Bakanı Saad Şerida El-Kaabi, Sinopec ile varılan anlaşmanın, Katar’ın şu ana dek imzaladığı en uzun vadeli LNG tedarik anlaşması bulunduğunu belirtti.

Çin piyasasındaki naturel gaz talebinin karşılanmasına destek olacak antak kalma, iki taraf arasındaki Katar’ın Şimal Sahası’nın üretim kapasitesini genişletmeyi hedefleyen ortaklık projesinin de mühim bir parçasını teşkil ediyor.
Çin, dünyanın en oldukca LNG ithal eden ülkesi, Katar da dünyanın en büyük LNG ihracatçısı konumunda. Dolayısıyla antak kalma, her iki ülke için de büyük ehemmiyet arz ediyor. Anlaşmanın, iki ülke içinde değişik alanlardaki işbirliğini daha da güçlendireceğine inanılıyor.

Bunun yanında, Dünya Kupası esnasında her yerde “Made in China” ibaresinin görünmesi de ikili işbirliğinin kaydettiği artışın bir yansıması.

DÜNYA KUPASI’NA “MADE İN CHİNA”NIN KATKILARI

2022 FIFA Dünya Kupası, Katar’da devam ediyor. Tüm dünyanın merakla beklediği final maçı, 18 Aralık’ta Lusail Stadyumu’nda oynanacak. Çinli bir firmanın katılımıyla inşa edilen Lusail Stadyumu, Katar’ın en büyük stadyumu olduğu benzer biçimde, yapının fotoğrafı paraların üstüne basıldı.

Çinli bir firmanın Dünya Kupası için inşa etmiş olduğu ilk stadyum olan Lusail Stadyumu, final müsabakası dâhil toplam 10 maça ev sahipliği meydana getirecek.

DÜNYANIN EN İLERİ VE EN BÜYÜK PROFESYONEL STADYUMU

80 bin seyirci kapasiteli stadyumun inşasında birçok ilke imza atıldı. Projeden görevli Çinli işletmenin yetkilisi Li Chongyang, Lusail Stadyumu’nun FIFA standartlarına gore inşa edilen dünyanın en ileri, en büyük ve en kapsamlı ustalaşmış stadyumu bulunduğunu söylemiş oldu.

Stadyumun dış görünüşüne hurma kâsesi ve fener olmak suretiyle iki geleneksel Arap unsuru yansıtıldı. Stadyum, Katar’ın simgesel yapılarından biri oldu.

DÜNYA KUPASI’NA “MADE İN CHİNA” DAMGASI

Çinli firmaların, Dünya Kupası’na desteği söz mevzusu stadyum ile sınırı olan değil. “Made in China”, su tedarik ağından elektrik sistemine kadar Katar Dünya Kupası’na büyük destek sağlamış oldu.

Katar’ın yeni enerjili elektrik üretiminde de Çinli bir işletme mühim rol oynadı. Çinli işletmenin yapımını üstlendiği kurulu gücü 800 megavat olan Alcazar Güneş Enerjisi Santrali, Katar’ın ‘‘yeşil bir Dünya Kupası’’ organize etme taahhüdünü yerine getirmesine destek oldu.

İnşasına Temmuz 2020’de başlanan tesiste yer edinen donanımların tamamı Çin yapımı olduğu bildirildi.

Alcazar Güneş Enerjisi Santrali, Katar’ın fosil dışı yakıt kullanılan ilk elektrik santrali ve Ortadoğu bölgesinin en büyük güneş enerjisi santrallerinden biri olma hususi durumunu taşıyor.

2022 Dünya Kupası lisanslı ürünlerinin satılmış olduğu hususi mağazalardaki futbol topu, forma, atkı, sırt çantası ve şapka benzer biçimde oldukca sayıda ürün de Çin’de üretildi.
Bunun haricinde, Katar, Çin’den organizasyonda kullanılmak suretiyle bin 500 otobüs ithal etti. Bu sayı, Dünya Kupası için hizmet veren tüm vasıta sayısının yüzde 30’undan fazlasına karşılık ediyor.

Öte taraftan, Katar, binlerce futbolseveri ağırlamak suretiyle ülke genelinde altı futbol köyü kurdu.

Çinli işletmeler, söz mevzusu köyler için 10 binden fazla konteyner ev sağlamış oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom