Karadeniz’de palamudun yerini hamsi aldı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Karadeniz’de palamut yerini hamsiye bıraktı. 

Denizlerde 15 Nisan’da başlamış olan dip trol ve gırgır ağlarıyla avcılık için genel av yasağı, 1 Eylül’de sonlanmış oldu.

‘Vira bismillah’ diyerek denizlere oluşturulan Karadenizli balıkçıların ağları, sezonun başlangıcında palamutla doldu.

Uzun süre tezgahlarda bolluğu yaşanmış olan palamudun yerini ise bugünlerde hamsi aldı. Rize’de hamsi, iriliğine nazaran kilosu 20 ile 60 lira içinde satılıyor.

Tezgahlarda palamudun tanesi 50 lira, çupranın tanesi 100 lira, mezgitin kilosu 30 lira, çinekopun kilosu ise 100 liradan satışa sunuluyor.

”HAMSİNİN FİYATI UYGUN”

Balıkçı Ali Sarı, “Şu an da 30 lira hamsi, uygun bir fiyatı var. Daha büyükleri 60 lira. Her bütçeye uygun hamsi çeşidimiz var. Vatandaştan şu an aldığımız tepki oldukça güzel. Havalar birazcık daha soğuduğunda hamsinin de fiyatı düşecektir” dedi.

Karadeniz'de palamudun yerini hamsi aldı - 2

Hamsiyi oldukça özlediklerini söyleyen Bilal Yılmaz ise “Şimdi hamsi alıyoruz. Bu akşam hamsili pilav yapacağız. Hamsinin boyutları birazcık minik fakat lezzeti oldukça güzel. Birazcık daha boyutları büyürse insanoğlu kucak kucak hamsi yer. Fiyatta inşallah birazcık daha düşer. Rizelinin ana yemeği hamsi. Hamsiyi oldukça özlemiştik” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket