Kar gelmeyince kışlık ürün rafta kaldı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’da da son yılların en sıcak kışının yaşanması, kışlık ürün satışlarının düşmesine yol açtı. Geçen yıla oranla söz mevzusu kategoride satışların yüzde 20 düşmüş olduğu belirtilirken markalar söz mevzusu kategorideki ürünlerini azaltıp yerine her mevsim giyilebilecek zamansız ürünlerin payını artırdı. Öte taraftan sıcak giden havalar, yazlık yeni sürem ürünlerinin bu yıl geçen yıla nazaran oldukça daha erken vitrinlerde yerini almasına yol açtı.              

KARSIZLIK MARKALARA DA BULAŞTI

Ekonomim.com’un haberinde görüşlerine yer verilen Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, sektörde işlerin birçok kategoride indirimlerin de tesiri ile hem tane hem de ciro anlamında oldukça iyi gittiğini sadece marjların genel itibari ile geçen yıla oranla düşük seyrettiğini söyledi. Öncel, tekstil ile başlayıp hazır giyim üreticilerine sirayet eden karlılık problemininin markaları da etkilemeye başladığını işaret ederek, “Karlılık problemi ile karşı karşıyayız” dedi. İndirimlere karşın havanın sıcak seyretmesi sebebi ile kışlık ürün satışlarının oldukça iyi gitmediğini ifade eden Öncel, “Hava sıcaklıklarında düşüş bekliyoruz. Perakendeci kar yağışlarını bekliyor” dedi.            

KIŞLIKLAR SOĞUK ÜLKELERE SEVK EDİLİYOR

Kiğılı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hilal Suerdem de genel itibari ile sektörde kışlık ürün talebinde yüzde 20 düşüş yaşandığını aktardı. Suerdem, “Biz bunu öngörmüştük. Buna yönelik daha mevsimlik ürünler koymuştuk mağazalara. Kalınca ürünlerde yüzde 20 düşüş var. Kışın hemen hemen bitmediğini hala şansımız bulunduğunu düşünüyoruz. Başka bir formül de bu biçim ürünleri havaların daha soğuk seyrettiği yurtdışı mağazalarımıza yönlendirmek. Başta Rusya olmak suretiyle şimal devletlerinde bu biçim ürünler değerlendirilebiliyor” ifadelerini kullandı.

KIŞLIKLARIN YERİNİ ZAMANSIZ ÜRÜNLER ALDI

Orka Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu da tüm dünyada küresel ısınmanın tesiri ile üretimde değişimler yaşandığını, kışlık kalınca ürünlerin yerine daha oldukça mevsimsel ürünlere yönelim bulunduğunu söylemiş oldu. Orakçıoğlu, “Küresel ısınmanın etkisiyle mevsimler kaydı. Eskisi şeklinde kalınca kışlık kazaklar oldukça talep edilmiyor. Bundan dolayı her mevsimde giyilecek zamansız ürünlere yönelim arttı. Bu da satın alan için bir avantaj bununla beraber. Sadece gene de havaların sıcak gitmesi nispeten kalınca ürünlere talebi etkiledi. Raflarda vitrinlerde zamansız ürünleri çoğaltmak lazım” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.