Kamu, depremler nedeniyle yapılacak ödemelerde “Borcu yoktur” belgesi istemeyecek – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Hazine Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan “Tarihî Genel Tebliğ: A Sıra 1 No’lu Tahsilatın Düzeltilmesine İlişkin Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ’de, Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca belirli ödemeler yapılmadan önce hak sahibinin vergi dairelerine borcunun bulunmaması şartına ilişkin esaslar yer almakta olup, bu Kanun ile Bakanlığa verilen yetkilendirme kapsamında uygulanmaktadır. Kamu alacaklarının tahsili.

İşbu Sözleşme ile, Devlet Mali Kontrol ve Yönetimi Kanununa tabi devletler ve bu devletlere bağlı döner sermayeli işletmeler, Devlet İhale Kanunu kapsamındaki kuruluşlar ve Kanun kapsamına girmeyen kamu kuruluşları (mesleki kuruluşlar ve vakıf yükseköğretim kurumları hariç) tarafından belirlenen 5.000.000 ABD Doları, TL ve üzeri ödemelerde hak sahiplerinden vadesi geçmiş borcun durumunu gösterir belgenin istenmesi gerektiği düzenlenmiştir.

Değişiklik ile 6 Şubat Kahramanmaraş depremi merkezli deprem nedeniyle 31 Temmuz’a kadar (bu tarih dahil) kamu kurum ve kuruluşlarınca deprem kapsamında yapılacak ödemelerde hak sahiplerinden söz konusu belgenin istenmemesi için önlem alınmıştır. .

Sonuç olarak, ödemelerinde “borcu yok” belgesi aramakla yükümlü olan kamu kurum ve kuruluşları, deprem kapsamında yapacakları ödemelerde 31 Temmuz’a kadar bu belgeyi aramayacak.

NTV uygulamasını indir, gelişmelerden haberdar ol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom