Japonya Merkez Bankası faizi değiştirmedi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) dün başlamış olan ve bugün sonlanmış olan para politikası toplantısında alınan kararlar açıklandı. Buna bakılırsa, banka, siyaset faizini değiştirmeyerek yüzde eksi 0,1’de bıraktı.

Söz mevzusu sonucu oy birliğiyle alan BoJ, sınırsız oranda devlet tahvili ve senelik 12 trilyon yen borsa yatırım fonları (ETF) ile senelik 180 milyar yen Japon gayrimenkul yatırım fonları (J-REIT) alımına devam edeceğini bildirdi.

Banka ek olarak, getiri eğrisi hedef aralığını da değiştirmeyerek artı/eksi yüzde 0,5 düzeyinde korudu.

Karar metninde yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşana kadar Getiri Eğrisi Kontrollü Parasal Genişleme politikasına devam edileceği vurgulandı.

Senelik enflasyonun yüzde 2 hedefini aşana ve istikrarlı bir halde hedefin üstünde kalana kadar parasal tabanın genişletilmesine devam edileceği aktarılan metinde, “Banka, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tesirini yakından takip edecek ve gerekirse ek genişleyici önlemler almaktan çekinmeyecektir. Ek olarak, kısa ve uzun solukta faiz oranlarının bugünkü yada daha düşük seviyede kalması beklenmektedir.” yönlendirmesi korundu.

BoJ geçen ay, piyasa işleyişini iyileştirmek için getiri eğrisi hedef bandını 25 baz puan genişletmişti. Ülkenin 10 senelik tahvil faizlerinin getiri eğrisinin üst bandını aşmasının peşinden BoJ’un bu ay da hedef aralığını yükseltmesi bekleniyordu.

Öte taraftan yükselen enflasyonist baskılar karşısında bankanın ultra gevşek para politikasında bir ayarlama yapabileceği de beklentiler arasındaydı.

Beklentilerin gerçekleşmemesi ile Japon yeni dolar karşısında hızla kıymet yitirdi. Dolar/yen paritesi yüzde 2,5 artışla 131,4’ü kontrol ederken, Japonya’nın 10 senelik tahvil faizi de üst sınır olarak belirlenen yüzde 0,5’i aştı.

ENFLASYON VE BÜYÜME BEKLENTİLERİ

BoJ’un ekonomik aktivite ve fiyat görünümüne ilişkin değerlendirme ve beklentilerinin yer almış olduğu metin de bankanın sitesinde yayımlandı.

Metinde, Japonya ekonomisinin, Kovid-19 salgını ve arz yönlü kısıtlamaların etkisiyle projeksiyon periyodunun ortasına doğru toparlanmasının olası olduğu, sadece yüksek emtia tutarları ve yurt dışı ekonomilerdeki yavaşlama kaynaklı aşağı yönlü baskıların sürmesinin beklendiği bildirildi.

Japonya ekonomisinin gelecek dönemde potansiyelinin üstünde bir hızda büyümesinin beklendiği vurgulanan metinde, enflasyonun seyrine ilişkin “Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) senelik değişiklik oranının, ithalat fiyatlarındaki artış öncülüğünde yükselen maliyetlerin tüketici fiyatlarına geçici etkisinden dolayı kısa vadede nispeten yüksek kalması olası.” değerlendirmesi yapılmış oldu.

Meydana getirilen tahminlere bakılırsa, Banka Mart 2023’te bitecek 2022 mali yılına ilişkin enflasyon orta noktası tahminini yüzde 2,9’dan yüzde 3’e yükseltti. Aynı döneme ilişkin gerçek Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSHY) beklentisi ise yüzde 2’den yüzde 1,9’a düşürüldü.

Öte taraftan banka, Mart 2024’te bitecek 2023 mali yılına ilişkin enflasyon beklentisini yüzde 1,6’da korurken, gelişme öngörüsünü yüzde 1,9’dan yüzde 1,7’ye revize etti.

Banka’nın tahminleri, 2024 mali senesinde enflasyonun yüzde 1,8 ve büyümenin yüzde 1,1 olacağına işaret etti. Söz mevzusu tahminler, ekim ayı ekonomik görünüm raporunda sırasıyla yüzde 1,6 ve yüzde 1,5 düzeyinde belirlenmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.