İzmir’de EYT başvurusu 40 bini aştı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Kurt, “Vatandaşlarımız maaşlarını 17-26 Nisan tarihleri ​​arasında emekli sicil numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihte alacaklar. Bağkur halkı 25-28 Nisan tarihleri ​​arasında maaşlarını alabilecek.”

Yönetmeliğin resmi olarak yürürlüğe girmesiyle AET’liler SGK İzmir İl Müdürlüğü binasında yoğunlaştı. Başvuru formlarını dolduranlar işlemlerini yapmak için sıraya girdi. SGK İzmir İl Müdürü Yavuz Kurt, İzmir’de emekli maaşı için başvuranların sayısının şu ana kadar 40 bini geçtiğini söyledi. AET üyelerine yönelik hizmetler hakkında bilgi veren Kurt, “İzmir’de 30 ilçemizin 23’ünde sosyal güvenlik merkezlerimiz var. Vatandaşlarımızdan hem bu merkezler aracılığıyla hem de şehrin belirli noktalarında mobil araçlarımız aracılığıyla emeklilik başvuruları alıyoruz. Bu tarihten itibaren vatandaşlarımızdan emeklilik başvuruları alıyoruz.” ardından hem e-devletten hem de merkezden 40 binin üzerinde başvuru aldık” dedi.

“İŞVERENLER İŞE ALIM İŞLEMLERİNİ YAPMAK ZORUNDADIR”

Aktif olan veya olmayan AET üyelerinden gelen emeklilik başvuruları hakkında da açıklamalarda bulunan Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çalışan vatandaşlarımızın emeklilik başvurusunda bulunabilmeleri için işverenlerinin işten ayrılma sürecini tamamlamaları gerekmektedir. Bunun için sigortalı kişi Sosyal Sigortalar Kurumuna başvurarak 08 kodlu emekli aylığı başvurusunda bulunabilir. Bu işlem e-Devlet üzerinden yapılabileceği gibi emeklilik başvuru dilekçesi olan “Aylık Yardım Başvuru Taahhüt Belgesi”ni il ve merkeze ibraz ederek de yapılabilir. PTT kargo, ODA veya SGK müdürlükleri tescil ve tescil ettirilir.

‘MAAŞ SMS YOLUYLA BİLDİRİLECEK’

Emeklilik başvurusu yaparken dilekçede cep telefonu numarasını kaydedenlerin emekli maaşının verilip verilmediğini kendilerine bildireceğini belirten Kurt, “Üstelik başvuru linkinden vatandaşlarımız maaşlarının ödenip ödenmediğini öğrenebiliyor. e-Devlet üzerinden emekli maaşı: Vatandaşlarımız Mart ayında başvurmuşlarsa, kanunun yürürlüğe girdiği 1.3 Nisan’dan itibaren yani Mart ayında başvurdukları gün farketmeksizin emekli maaşına hak kazanmış olacaklar. 1 Nisan’da yaşlılık aylığını alacaklar. 1 ile 26 arasında emekli maaşı sicil numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihte maaşlarını alacaklar.

‘İŞVERENLERE TEŞVİKLER’

İnsanların emeklilik dilekçesini verdikten 1 gün sonra iş yerlerinde tekrar çalışmaya başlayabileceklerini belirten Kurt, “Bunun için bildirimlerin SGK’ya tabi olması yeterli. Nakdi teşvik olacak” dedi.

AET için enstitüye gelen evli ve 2 çocuk babası Murat Koçak (53), “Çok hevesli ve mutluyuz. Herkese hayırlı olsun. Güzeldi. İlk maaşımı aldığımda ben ‘ Ailemi yemeğe götüreceğim, ondan sonra borçlarımı, faturalarımı kapatacağım.”

Evli ve iki çocuk babası olan Hülya Karahan (49), “13 yıldır emekliliği bekliyorum. Allah’ın izniyle emekli olacağım. Emekli olduktan sonra da çalışmaya devam edeceğim” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom