İTO Başkanı Avdagiç’ten ‘enflasyon’ açıklaması

0

İstanbul Tecim Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Kurların sakin seyri ve kuvvetli baz tesirinin pozitif yönde katkısıyla enflasyon düşüşe geçecek. Ülke olarak bu düşüşü, enflasyona karşı bir savaşım fırsatına çevirebiliriz” dedi.

İTO’dan meydana getirilen açıklamaya nazaran, 15 Kasım 2022 tarihinde meydana getirilen Oda seçimleri sonrası yeni yönetimiyle ilk aylık olağan İTO Meclis toplantısı dün gerçekleştirildi. Avdagiç, Meclis üyelerine hitaben yapmış olduğu konuşmada, İTO mensubu olmanın, Oda üyelerini İstanbul ve ülkemiz için ayırım gözetmeden, gece gündüz demeden emek verme ülküsünde buluşturan en büyük ortak payda bulunduğunu kaydetti.

Fikir, düşünce farklılıklarını İTO’nun en büyük zenginliği, İstanbul iş camiasına güç veren en temel özellikler olarak gördüklerini vurgulayan Avdagiç, “Hem 9 Kasım, hem de 15 Kasım seçimlerinden sonrasında yaptığım açıklamalarda altını çizdiğim şeklinde artık seçimler geride kaldı. Artık yeni ve büyük bir beyaz sayfa açtık. Bu sayfa, bizi birleştiren, çatısı altında toplayan İTO sayfasıdır. Dün olduğu şeklinde bugün de bu beyaz sayfanın satırlarını hep beraber yazacağız” şeklinde konuştu.

“TARIM VE HAYVANCILIK, ÜSTÜN OLDUĞUMUZ ALANLARA DÖNÜŞTÜRÜLMELİ”

İTO Meclisi’nin yarıya yakınının yeni göreve başlamış olan üyelerle yenilendiğini belirten Avdagiç, “İTO Meclisi 21’inci dönemde de ‘tecrübe ile yeniliği’ sentezleyerek, en iyi hizmet dönemlerinden birini algı edecektir” ifadesini kullandı.

Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Avdagiç, Türkiye’de 2023 senesinde çözüm bekleyen iki temel mevzu bulunduğunu söylemiş oldu. Şekib Avdagiç, birinci önceliğin yüksek enflasyonun hızla denetim altına alınması bulunduğunu altını çizdi. Avdagiç, “Aslolan hedef, kalıcı olarak tek haneye indirilmesi. Bunun için de birbiri ile uyumlu para ve maliye politikalarının etkin olarak uygulanması gerekiyor. Üretim açığını kapatacak kısa, orta ve uzun vadeli plan ve programların da uygulamaya konulması lazım” açıklamasında bulunmuş oldu.

İş dünyası olarak, ‘enflasyon belasının’ kısa sürede alt edilmesi için bundan sonrasında da ellerini taşın altına koymaktan çekinmeyeceklerini belirten Avdagiç, “Enflasyona karşı oluşturulacak bir toplumsal mutabakat ve topyekûn savaşım planı, tüm kesimlerin duyarlılığını artıracaktır. Bununla beraber bozulan fiyatlama davranışlarının da hızla düzelmesini elde edecektir” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

##$HABER_1475430$##

Enflasyona ilişkin görüşlerini de açıklayan Şekib Avdagiç, kurların sakin seyri ve baz tesirinin pozitif yönde katkısıyla enflasyonun gelecek aylarda düşüşe geçmesini beklediklerini söylemiş oldu. Avdagiç, “Bununla beraber tarımsal girdi ve üretici fiyatlarındaki artışlar hâlâ yüksek. Besin enflasyonunda ortalamanın üstünde seyreden fiyatların dikkatle izlenmesi gerekiyor. Dünyanın önde gelen ziraat üreticilerinden önde gelen ve büyük bir ziraat potansiyeline haiz ülkemizin bu alandaki avantajlarını ortaya çıkarmalıyız. Ziraat ve hayvancılık, üstün olduğumuz alanlara dönüştürülmeli” diye konuştu.

“KGF KEFALET HACMİNİN GENİŞLETİLMESİ ÖNCELİKLİ BEKLENTİLERİMİZ ARASINDA”

İTO Başkanı Avdagiç, ikinci mevzunun ise ‘kaynak meselesi’ bulunduğunu kaydetti. Avdagiç, “Üretim, istihdam ve ihracatın eğer olmazsa olmazı finansmandır. Finansman problemi ise yüksek enflasyonla beraber varlığını ve önemini devam ettiriyor. Her fırsatta dikkat çekmeye çalıştığımız şeklinde, kredi faizleri düştü fakat krediye erişim mevzusunda ilave tedbirler mevzusunda beklentimiz var. Kredi musluklarının, işletmelerin erişebileceği şekilde açılması ve uygulanması, büyük ehemmiyet arz ediyor. Bu kapsamda ek olarak KGF kaynaklarının artırılması ve kefalet hacminin genişletilmesi de öncelikli beklentilerimiz arasındadır” dedi.

Avdagiç, 2022’de artan küresel risklere ve baskılanan ekonomik aktiviteye karşın, Türkiye ekonomisinin birçok ülkeye nazaran daha yüksek bir gelişme gösterdiğini söylemiş oldu. Şimdi önümüzde bir talih durduğuna işaret eden Avdagiç, “Uzmanların başta AB ve ABD ekonomisi olmak suretiyle küresel ekonomiye ilişkin son tahminleri, daralmanın yakın dönemde tahmin edilenden daha sınırı olan kalacağı yönünde. Bu şu demek. AB ülkeleri başta olmak suretiyle genel olarak ihracatımız, 2023’ün ilk yarısından itibaren tekrardan bir ivme trendine girecek. Bu ise gelişme rakamlarına oldukça daha kuvvetli bir katkı verecek. Beklentilerimiz ve tahminlerimiz bu yönde” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ VE KURUMSAL TİCARET ÖRGÜTÜYÜZ”

İstanbul Tecim Odası’nın 2022 yılı itibariyle kuruluşunun 140’ıncı yılını kutladığını belirten Şekib Avdagiç, şu şekilde konuştu: “Biz Türkiye’nin en köklü ve kurumsal tecim örgütüyüz. Türk hususi sektörünün oluşmasında, ekonomik siyaset ve vizyonların belirlenmesinde devamlı öncü rol oynadık. Bizim tüm bu dönemlerde vazife alan başkanlarımızın ve yönetimlerimizin tek bir hedefi oldu. Türk hususi sektörünü geliştirmek, rekabetçiliğini çoğaltmak, yerli ve ulusal bir ruhun egemen olduğu ekonomik ve ticari yapıyı kökleştirmek, küresel rekabette yer almak. Bugün de 140 senelik ruhla aynı şekilde politikalar ve faaliyetler gerçekleştiriyoruz. 21’inci emek verme döneminde de faaliyetlerimizin odağında, ‘yerli ve ulusal üretimi çoğaltmak, küresel rekabette var olduğumuz anlamına gelen ihracatımızı yükseltmek, Türk insanına daha oldukça iş alanı oluşturmak, kalkınmış bir Türkiye’yi ve kuvvetli Türk ekonomisini gerçekleştirmek bulunacaktır. Detaylarını bu ayki Bütçe Meclisinde dile getireceğim faaliyetlerimizle, Türk hususi sektörüne yön veren bir kurum olarak Türkiye ekonomisine en büyük katkıyı sağlayacağız.”

İTO MECLİSİ’NE 116 ÜYE İLK KEZ GİRDİ

Gelecek 4 yıl süresince İstanbullu 700 bin şirketi İTO Meclisi’nde 273 Meclis Üyesi temsil edecek. İTO’dan meydana getirilen açıklamaya nazaran 141 Meclis Üyesi, son seçimlerde yine seçildi. İlk kez Meclise giren üye sayısı 116 oldu. Geri kalan 15 Meclis Üyesi ise ya bundan önceki devrin ilk yıllarında vazife alıp ayrılan ya da önceki yıllarda Mecliste yer edinen üyelerden meydana geldi. Bir üyenin adı ise Meclis Üyesi göndermeye hak kazanan bir şirket isim bildirmediği için hemen hemen belli olmadı.

İTO açıklamasında bu dönem İTO Meclisi’ne 9 hanım Meclis Üyesi’nin katılmış olduğu açıklandı. Öteki mühim bir değişiklik ise yaş aralığında oldu. 31-49 yaş aralığında yer edinen 92 Meclis Üyesi, İTO Meclisi’nin yüzde 34’ünü oluşturdu. Bundan önceki emek verme periyodu olan 20’nci dönemde 53 şahıs ile bu oran yüzde 20 civarındaydı. 25-30 yaş aralığında 3 Meclis Üyesi vazife aldı. Bu sayı daha ilkin 1’di. Yüksek lisans ve doktoralı Meclis Üyesi sayısı da 44 oldu.Etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom