İşverenlere EYT için 6 ay ödemesiz kredi imkanı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

(*6*)

Son dakika haberi! 

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda soruları yanıtladı.

EYT düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle firmalar için öngörülmeyen bir maliyet olacağını belirten Nebati, “Bir şirket öngöremediği kıdem tazminatını biz karşılayacağız. Direkt çalışanın hesabına gidecek. Alacağız direkt kişinin hesabına parayı yatıracağız. Oldukça düşük maliyetli olacak” dedi.

EYT için işverene verilecek kredi desteğinin ayrıntılarını açıklayan Nebati, “36 aya kadar vadesi, 6 ay ödemesiz süreci olacak. Faiz oranları da düşük. Bankalar ve katılım finans kurumları da iştirak edecek” diye konuştu.

“İKİNCİ EL KONUT KAMPANYASI İÇİN BANKALARLA GÖRÜŞÜYORUZ”

“İkinci el konut kampanyası olacak mı” sorusunu yanıtlayan Nebati şunları söylemiş oldu: “İkinci elle ilgili ilk başladığımızda ikinci ele vermeyelim dedik. Şimdi bakıyoruz ki, ikinci elle ilgili de bir talep var. Bu kampanyalar haricinde bankalarla görüşerek ikinci elde bir emek harcama yapıyor arkadaşlarımız. Bankalarımız kendi belirledikleri faizle ikinci el konut mevzusuna girebilir.” 

“TALEBE GÖRE KREDİ MİKTARINI ARTIRABİLİRİZ”

Orta gelirlilere yönelik kampanyaya ilişkin konuşan Bakan Nebati, pazartesi gelecek taleplere gore kredileri artırabileceklerini söylemiş oldu.

“RAYİÇ BEDEL SORUNU UZLAŞMAYLA ÇÖZÜLECEKTİR”

Rayiç bedelle ilgili emek harcama hakkında konuşan Bakan Nebati şunları kaydetti: “Rayiç bedellerle gerçek kıymet içinde marj açıldı. Yurttaş niçin gerçek kıymeti yansıtmıyor, bunu çözmemiz lazım. Şundan dolayı vergilerden dolayı. Vatandaşın memnuniyeti, bakanlığın iradesi ve bununla birlikte belediyelerin de gelirlerinin aynı seviyede devam etmesi mevzusunda ortaya konacak uzlaşmayla bu işin çözüleceğine inanıyoruz. Bu gerçek bir reformdur. Bunun gerçekleştirilmesi lazım. Yetişirse duyuru edeceğiz, yoksa seçimden sonrasında.”

“ENFLASYON HARİÇ GÖSTERGELERDE İYİLEŞME VAR”

Enflasyonla ilgili konuşan Bakan Nebati “2022’de dünyanın her ülkesinde enflasyon terfi etti. Türkiye’de enflasyon hariç, tüm makro ekonomik göstergelerde tam bir iyileşme var” dedi.

“GİYİM VE AYAKKABI SEKTÖRÜ İNDİRİMLERİ OCAK AYINA ÇEKEBİLİR”

Bakan Nebati, giyim ve ayakkabı sektörüne indirimleri erkene çekme çağrısı yapmış oldu. Nebati “Herkesten enflasyonla mücadelede elini taşın altına koymasını isterim. Giyim ve ayakkabı sektörü de indirimleri ocak ayına çekerek bizlere katkı sağlayabilir” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.