İstanbul’da ekmeğe zam gelecek mi? – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, ekmek fiyatlarının artırılması yönünde esnafın talepte bulunduğunu belirterek, şubat ayı içinde bu mevzuda ortak bir noktada buluşmak için görüşmeler yapılacağını bildirdi.

Çetin, yapmış olduğu açıklamada, sektörün geçen yıl maliyet artışları dolayısıyla sorun yaşadığını söylemiş oldu.

Elektrik, su, naturel gaz, akaryakıt ve işçilik benzer biçimde üretim maliyetini etkileyen zamların ekmek fiyatına yansımadığını dile getiren Çetin, İstanbul’da 200 gram ekmeğin 5 liradan satıldığını, söz mevzusu ağırlıktaki ekmeğin maliyetinin tüm giderler dahil 4,5 ile 4,80 lira içinde bulunduğunu kaydetti.

GÜNLÜK TÜKETİM 20 MİLYON

Erdoğan Çetin, kentte günde ortalama 20 milyon ekmek üretildiğine dikkati çekerek, esnafın yarısının maliyetleri karşılayamadığını, birçok fırında ayakta kalabilmek için alternatif ürünler satıldığını açıkladı.

Esnafın zam talebinin bulunduğunu dile getiren Çetin, “Üyelerimizin, şu anda ekmek fiyatlarının maliyetleri karşılamadığı yönünde talebi var fakat hemen hemen fiyat talebi yapmadık.” diye konuştu.

OCAKTA ZAM YOK

Çetin, şu anda gözlem yaptıklarını, bununla ilgili ilerleyen günlerde bir çalışmada bulunacaklarını söyledi.

Bugün itibarıyla bir fiyat artışının söz mevzusu olmadığının altını çizen Çetin, “Net bir tarih vermem fazlaca doğru olmaz. Bu sebeple bu ayın resmi tarifesi çıktı. Onun için ‘şu gün, şu vakit’ desem fazlaca doğru olmaz. Fiyat artışının ocak içinde olmayacağı kati. Şubat ayı içinde oturacağız, bakacağız. Bizim de doğal ki giderlerimiz var. İnşallah ortak bir noktada buluşacağız. Hem esnafımızı hem vatandaşımızı mutlu eden bir sonucu ortaya çıkartırız.” ifadesini kullandı.

“FIRINCININ GÜNAH KEÇİSİ OLMASI YANLIŞ”

Çetin, maliyet emek harcaması sonrasında yeni ekmek fiyatının belirleneceğini belirterek, “Esnaf, ekmek imalatçısı zor durumda kalmasa hiçbir şekilde fiyat yükseltmez, hiçbir şekilde zam talep etmez. Zorda kalmış olduğu ve zorlandığı için devamlı fiyat artışı talep ediyor. Bunun sebebi de artan enerji maliyetleri, ham madde maliyetleri. Burada fırıncının günah keçisi olması fazlaca doğru değil.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“2023’TE İYİ ŞEYLER BEKLİYORUZ”

Ülkenin içinden geçmiş olduğu sıkıntılı sürecin bilincinde olduklarına değinen Çetin, ellerinden geldiği kadar yönetim etmeye çalıştıklarını aktardı.

İdare edemeyecek durumda olan esnafın bulunduğunu korumak için çaba sarfeden Çetin, “Bunların sıkıntılarını, sorunlarını dile getirmekle de mükellefiz. 2023’te iyi şeyler bekliyoruz. Seçimlerden sonrasında piyasanın daha da iyi olacağını düşünüyoruz. İnşallah zamsız bir yıl diliyoruz. Zamların gelmesi bizim işimize fazlaca fazla yaramıyor. Müşterilerimizle devamlı karşı karşıya kalıyoruz. Beklentilerimiz bu yönde. Dünyadaki kriz, enerji sıkıntısı doğal ki ülkemizi ve bizi had safhada etkiliyor.” dedi.

“HALK EKMEK MUKAYESESİ DOĞRU DEĞİL”

Çetin, İstanbul Halk Ekmek ile mahalle esnafının kıyaslanmasını fazlaca doğru bulmadığını ifade ederek, kamunun kar amacı gütmediğini, ihtimaller içinde zararını ise alternatif kaynaklardan telafi edebildiğini dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) birçok iştirakten gelir sağladığını aktaran Çetin, belediyenin gerektiğinde İstanbul Halk Ekmek’ten de zarar edebildiğini söylemiş oldu.

Çetin, İBB’nin İSPARK, İSKİ ve İETT başta olmak suretiyle değişik kalemlerde gelirlerinin bulunduğunu anlatarak, “Bunlardan sağlanan geliri Halk Ekmek’e aktarabiliyor fakat bizim bu şekilde bir şansımız yok. Dolayısıyla Halk Ekmek ile bizim karşılaştırılmamız fazlaca doğru değil.” sözlerini sarf etti.


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom