İstanbul Finans Merkezi Nisan’da açılıyor! Paranın nabız burada atacak

0

İstanbul Finans Merkezi’nde emek harcamalar havadan görüntülendi Iktisat kurumları açılıştan itibaren kısım kısım taşınmaya başlamış olacak. Tamamlandığında sayılı finans merkezlerinden olacak.

Megakent İstanbul’u dünyanın mühim finans merkezlerinden biri haline getirecek İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesinde sona yaklaşıldı. İFM inşaatı çalışmalarında işçilerin gökdelenlerden halatlarla sarkarak emek harcamalar yaptıkları görüldü. Çalışmalarda sona yaklaşılan İstanbul Finans Merkezi havadan görüntülendi.

Türkiye’nin metropolü İstanbul’u dünyanın en mühim finans merkezlerinde biri haline getirecek İstanbul Finans Merkezi’nde çalışmalarda adım adım sona gelindi. 2021 senesinde başlanan proje, Nisan ayında teslime hazır olacak. Projede emek harcamalar dron ile görüntülendi.

BAKAN KURUM, NİSAN AYINI İŞARET ETTİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Gömü ve Maliye Bakanlığının beraber çalışmalarını yürüttüğü İstanbul Finans Merkezinin son durumuna yönelik, geçtiğimiz pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularına cevap veren Bakan Kurum, çalışmaların Nisan ayında bitirmeyi planladıklarını belirtti.

Türk ve internasyonal işletme ve yatırımcılarla yakın işbirliğinin merkezi haline gelecek olan İstanbul Finans Merkezi projesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Ana para Piyasası Kurulu (SPK) Borsa İstanbul, kamu ve hususi bankalar benzer biçimde finansal müesseselerinin binaları yer alacak. Ek olarak proje alanı içinde hususi yatırımcıların ofis projeleri de içeriyor.

MERKEZ BANKASI İLK DEFA ANKARA DIŞINA ÇIKIYOR

Merkez Bankası’nda geçtiğimiz Haziran ayında ilgili birim yöneticilerine yollanan mesajla çalışanların 5 Temmuz 2022’ye kadar nakil tarihlerini bildirmeleri istendi. Merkez Bankası İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafınca yollanan mesajda tahsil çağlarında evladı olan çalışanların nakil tarihinin 1 Eylül 2022, olmayanların ise 30 Eylül 2022’ye kadar belirleneceği bilgisi verildi. Merkez taşınsa da Ankara’daki mevcut çalışanların tamamının mı İstanbul’a kaydırılacağına ilişkin resmi bir izahat bulunmuyor. Gene de çalışanların büyük çoğunluğunun İstanbul’a gelmesi umut ediliyor.

 

AKILLI ŞEHİR MODELİYLE HAYATA GEÇİRİLİYOR

Finans merkezi projesi, 1,4 milyon metrekarelik ofis alanı, 100 bin metrekarelik avm, 2 bin 100 şahıs kapasiteli kurultay merkezi, 30 bin metrekarelik 5 yıldızlı otel içinde barındıracak. Projede tasarlanan 21 ofis binası, tüm yönetim sistemlerini tek bir çatı altında biriktirerek akıllı kent modeliyle hayata geçiriliyor. 5 yıldızlı toplantı odaları ve dünyaca meşhur lüks restoranların yer almış olduğu avm ile yurt içi ve yurt dışından tüm çalışanların gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanması hedefleniyor.

İki katta toplam 3,3 kilometre uzunluğundaki cadde, sokak ve meydanlara yayılmış şekilde olacak olan ve her gün ortalama 100 bin çalışan ve ziyaretçiye hizmet verecek bu yeni avmsinde dünyaca meşhur perakende markalarının mağazalarının yer alması umut ediliyor.Etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.