İşsizlik maaşı ne kadar, nasıl hesaplanır? (2023 işsizlik maaşı ücretleri) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Sigortalı çalışanlara belirtilen şartları taşımaları halinde, işi olmayan kaldıkları dönemlerde işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor. 2023 senesinde ise bu ödemenin ne kadar olacağı ve nasıl hesaplanacağı merak edilmeye başladı. Peki, 2023 asgari ücret zammı sonrası işsizlik maaşı ne kadar olacak ve nasıl hesaplanacak?

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük averaj brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanmaktadır.

Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir.

İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye doğal olarak tutulmamaktadır.

2023 YILINDA İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Yeni asgari ücretten etkilenen kalemlerin başlangıcında gelen işsizlik ödeneğinde sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınıyor.

2023 senesinde minimum 4 ay çalışan bir işçi için; işi olmayan kalması ve lüzumlu şartları taşıması halinde işsizlik ödeneğinin alt sınırı asgari ücretin yüzde 40’ı, üst sınırı ise yüzde 80’i olarak hesaplandığı için yeni asgari ücretle işsizlik ödeneğinin en düşüğü 4 bin 3 lira, en yükseği ise 8 bin 6 lira şeklinde uygulanacak.

Bu rakamlardan binde 7,59 oranında damga vergisi kesintisi yapılacak.

İşsizlik maaşı hesaplama tablosu

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

Cumhurbaşkanlığı tarafınca sağlanan verilere bakılırsa asgari ücret brüt 10,008 TL, net 8,506.8 TL oldu.

Buna bakılırsa; 2022 Ocak ayına bakılırsa net asgari ücrette yüzde 100 artış yapılmış oldu. 2022 Temmuz ayında meydana getirilen son değişiklike bakılırsa ise fark yüzde 54.66 oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.