İspanya hükümeti konut krizini çözmek için çare arıyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Ülkede Bakanlar Kurulu bugün yaptığı toplantıda, öncelikli olarak konut sorununu ele aldığını açıklayarak, ekonomik açıdan kırılgan olarak nitelendirdiği aileler ve gençler için konut kiralama konusunda bir yardım paketini kabul etmeye karar verdiğini duyurdu.

Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Nadia Calvino düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, 2008 mali krizinde iflas eden bankalardan gayrimenkul alınmasıyla 2012 yılında kurulan ve kısaltılmış adıyla devlet anonim şirketinde 35 bin konutun bulunduğunu belirtti. “Sareb”, uygun fiyatlara kiralanacak.

Sareb’in arazisine 15 bin konut yapacaklarını belirten Calvino, bu sorunun hükümet için çözülmesi gereken öncelikli bir konu olduğunu vurguladı.

Hükümet ayrıca AB’de yüzde 9 olan toplu sosyal konut oranının İspanya’da yüzde 3 civarında olduğunu ve yapılacak yatırımlarla bu oranı en yüksek seviye olan yüzde 20’ye çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı. önümüzdeki 20 yıl boyunca.

KİRA ARTIŞLARI İLK KEZ ARTACAK

Bu arada parlamentoda azınlıkta bulunan sol koalisyon hükümeti, dışarıdan destek gören Bask ve Katalan siyasi partileriyle yeni bir konut yasası için anlaşmaya vardı.

Önümüzdeki haftalarda meclise sunulacak olan yasa tasarısına göre, İspanyol demokrasi tarihinde ilk kez kira artış oranının en fazla yüzde 3 olarak belirleneceği söyleniyor.

Uluslararası sivil yardım kuruluşu Save the Children geçen hafta yayınladığı bir raporda, İspanya’nın Yunanistan ve İrlanda’dan sonra AB’de en çok barınma sorunu yaşayan ülke olduğunu söyledi.

Rapora göre, AB ortalamasına göre yüzde 3,2 olan kira ve konut kredilerini ödemekte güçlük çeken hane oranı İspanya’da yüzde 6,5.

İspanya’da 28 Mayıs’ta yerel seçimler, yıl sonunda ise genel seçimler yapılacak.

NTV’yi sosyal medyada takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.