İş yerinde POS cihazı bulundurma zorunluluğu geliyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Gömü ve Maliye Bakanlığından edinilen bilgiye gore, Bakanlıkça, yükümlü işlemlerinin ve finansal hareketlerinin izlenmesi, vergiyi doğuran olayların tespit edilmesi ve kayıt dışılıkla savaşım amacıyla lüzumlu önlemlerin alınmasına yönelik düzenlemeler yapılıyor.

Tahsilat ve ödemelerin bankalar vasıtasıyla gerçekleştirilmesi belli şartlar altında zorunluluk taşırken banka ve kredi kartıyla meydana getirilen alışverişlerde hacim her geçen gün artıyor. İşletmelerin büyük kısmı da tahsilatlarının mühim bölümünü kartlar vasıtasıyla gerçekleştiriyor. Buna rağmen hala sınırı olan sayıda işletmelerde müşterilerin kartla ödeme talebine negatif yanıt verildiği ve bu durumun mağduriyete yol açmış olduğu belirtiliyor.

Bu kapsamda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Taslağı, geliştirilmesi ve katkıda bulunulması için kamuoyunun görüşüne açıldı.

Taslağa gore, Vergi Usul Kanunu uyarınca bilanço esasına gore defter tutan mükellefler ile özgür meslek kazanç defteri tutan mükelleflere, iş yerlerinde POS cihazı bulundurma zorunluluğu getirilmesi planlanıyor. Getirilmesi öngörülen yükümlülüğün başlangıç zamanı ise 1 Nisan 2023 olarak belirlendi.

1 NİSAN’DA BAŞLAMASI PLANLANIYOR

Düzenleme kapsamında, söz mevzusu mükelleflerin 1 Nisan’dan itibaren iş yerlerinde POS cihazı bulundurmaları gerekecek.

POS cihazı bulundurma zorunluluğunun peşinden işe başlayanlar “başlangıç zamanı”nden, daha sonraki bir dönemde bu kapsama dahil olan tüccarlar “bilanço esasına gore defter tutmaya başladıkları zamandan” itibaren 1 ay içinde bu yükümlülüğü yerine getirmek zorunda olacak.

Buna rağmen mevcut düzenlemeler gereğince yeni nesil ödeme kaydedici cihazlardan EFT-POS özellikli cihazları kullanmak zorunda olanlar, ek olarak bir POS cihazı almayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.