İş gücü piyasasında centilmenlik anlaşmaları: 37 firmadan sözlü savunma alınacak – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Rekabet Kurumu’nun web sitesinde yer edinen duyuruya nazaran, söz mevzusu teşebbüsler hakkında Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla yürütülen soruşturmada sözlü savunma aşamasına gelindi.

37 girişim hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısı, 21-22 Şubat’ta Rekabet Kurulu’nda yapılacak.

Toplantı çevrim içi takip edilebilecek.

SORUŞTURMA GEREKÇESİ

Kurumun web sitesinde, Kurulun soruşturma açma gerekçelerine yer verilmişti. Son yıllarda iş gücü piyasalarına ilişkin işverenlerin haiz olduğu pazar gücünün, çalışan ücretlerinin azalmasına yada baskılanmasına ve emek verme koşullarının rekabetçi seviyelerin altında kalmasına niçin olduğuna yönelik görüşlerin arttığı belirtilen kararda, şu değerlendirmelerde bulunulmuştu:

“Bilhassa iş gücü piyasalarında emek için rekabet halinde olan işveren konumundaki teşebbüslerin aralarındaki direkt/dolaylı anlaşmalar kanalıyla çalışanların teşebbüsler arasındaki transferini engellemeleri, çalışanları daha yüksek ücretler ve daha iyi koşullar sunan iş fırsatlarından yoksun bırakabilmektedir.

Böylece emek faktörünün teşebbüsler arasındaki hareketliliğinin azalmasıyla ve/yada emeğin karşılığı olan ücretlerin yapay şekilde gerçek kıymetini bulamamasıyla iş gücü piyasalarındaki rekabetçi yapı zarar görebilmektedir. Bu durum kıymetini bulamayan iş gücünün, emeğinin karşılığını alabileceği başka pazarlara yada yurt dışına yönlenmesine yol açabilmektedir.

Bu kapsamda iş gücü piyasalarında her geçen gün artan rekabet otoriteleri uygulamalarıyla beraber emek faktörünün teşebbüsler içinde sıhhatli bir halde geçişinin sağlanması hedeflenmektedir.

Böylelikle bir taraftan çalışanların rekabetçi seviyelerin altında kalan ücretlerle çalışmasının önüne geçilebilecekken, öteki taraftan çalışanların daha etkin bir halde hizmet sunabilecekleri teşebbüslerce istihdam edilmesiyle ve fikirlerin/yeteneklerin teşebbüsler içinde yayılmasıyla teşebbüslerin küresel rekabetçiliğinin artması şeklinde faydalar elde edilebilecektir.”

İş gücü piyasalarındaki sorunlara rekabet hukuku araçlarıyla müdahale edilmesinin yaratacağı yararları göz önünde bulunduran Rekabet Kurumu’nun, iş gücü piyasasının rekabetçi yapısını korumayı hedeflediği anlatılarak, bu çerçevede kanunun ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla Rekabet Kurulunca soruşturma açıldığı kaydedilmişti.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom