İran’da 2. el araç ithalatına onay

0

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre, Anayasayı Koruma Kurulu Sözcüsü Hadi Tahan Nazif, kullanılmış araba ithalatına ilişkin kanun tasarısının Konsey tarafından onaylandığını ve yasalaştığını duyurdu.

Nazif, “İkinci el araçların ithaline ilişkin yasa, Anayasa Muhafızları Konseyi toplantılarında incelendi ve anayasaya aykırı bulunmadı. Devlet Genel Politika Teftiş Kurulu’ndan da onay aldığını değerlendirerek, Artık mesele yasa haline geldi ve hükümet bunu uygulamalı” dedi. dedi.

İran hükümeti, ‘Iran Khodro’ ve ‘Saipa’ gibi yerli otomobil üreticilerinin desteğiyle otomobil ithalatına katı düzenlemeler ve ağır vergiler uyguluyor. Yüzbinlerce kişiye istihdam sağlayan ve ülkenin en önemli sektörlerinden biri olarak kabul edilen İran’ın otomobil endüstrisi, 2018’den bu yana ABD’nin tek taraflı yaptırımları altında faaliyet gösteriyor.

Başta Peugeot, Renault ve Citroen gibi Fransız otomobil üreticileri olmak üzere yabancı şirketler, ABD’nin kapsamlı tek taraflı yaptırımları nedeniyle İran’daki faaliyetlerini durdurdu.

İran Sanayi, Madenler ve Ticaret Bakanlığı sözcüsü Omid Kalibaf, Kasım 2022’de Fransız arabalarının ülkeye tescilinin ve ithalatının yasaklandığını ve bunun yerine Fransız değil Japon, Kore, Çin ve Avrupa arabalarının ithal edileceğini duyurdu.

Sanayi, Madenler ve Ticaret Bakanı Rıza Fatemi Emin, 19 Nisan’da otomotiv pazarında talebin arzı aşması nedeniyle yaşanan sıkıntılar nedeniyle hükümetin 5 yaş altı ikinci el otomobil ithali için acil durum kanunu hazırladığını açıkladı. Tasarı 18 Haziran’da Meclis tarafından onaylandı ve nihai onay için Koruma Konseyi’ne gönderildi.

NTV uygulamasını indir, gelişmelerden haberdar ol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom