İngiltere’de son 10 yılın en büyük grevi

0

Fransa’nın tartışmalı emeklilik reformuna karşı dün 1 milyonu aşkın kişinin katıldığı grev ve gösterilerin ardından bugün İngiltere’de aralarında öğretmenler, tren makinistleri ve çeşitli sektörlerde çalışan memurların da bulunduğu onbinlerce kişi sokaklara döküldü. “Adil ücret” talep eden protestocular, 10 yılın ülke çapındaki en büyük grevini düzenlediler.

Çeşitli mesleklerden on binlerce memur İngiltere’de yürüdü.
İngiltere Ulusal Eğitim Birliği’nden (NEU) yapılan açıklamada, 2010’dan bu yana en az yüzde 23’lük maaş kesintisi yapan 300 binden fazla öğretmenin, çift haneli enflasyonun üzerinde maaş zammı talebiyle İngiltere genelinde yürüyüş yaptığı belirtildi. eğitim profesyonelleri.
Başkent Londra’daki bir okulun önünde konuşan NEU genel sekreteri Mary Bouted, protestocuların protesto yapmak konusunda isteksiz olduklarını ancak işlerin değişmesi gerektiği için burada olduklarını söyledi.
Gösteriler nedeniyle okulların birçoğunun kısmen veya tamamen kapatıldığı, gösteriler nedeniyle ulaşımın aksadığı bildirildi.
İngiliz Sendikalar Kongresi (TUC), gösterileri engellemesi beklenen yasa tasarısını protesto etmek için İngiltere genelinde gösteriler düzenleneceğini duyurdu.
İngiltere’nin İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Bakanı Grant Shapps, protestolarda yaşanabilecek sağlık sorunları ortaya çıkarsa bu tedbirin öneminin anlaşılacağını söyleyerek, sağlık gibi bazı alanlarda protesto kısıtlamalarını savundu.
TUC Genel Sekreteri Paul Nowak, tasarının demokratik olmadığını ve eylemi daha da hızlandıracağını söyledi.
İtfaiye genel sekreteri Matt Wrack, “Bu, İngiltere’nin Kovid-19 kahramanlarına ve tüm işçilerine yönelik bir saldırıdır. Bu otoriter saldırıya karşı kitlesel bir direniş hareketine ihtiyacımız var” dedi. o ifadeleri kullandı
İngiliz hükümetinin, kilit kamu sektörlerinde çalışanların grev yapmasını engelleyecek bir yasa üzerinde çalıştığı belirtilirken, yasanın ülke demiryolları, itfaiye ve ambulans hizmetlerini kapsayacağı vurgulandı.
Açıklamada görüşlerine yer verilen İngiltere İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Bakanı Grant Shapps, yasanın amacının greve gitmek isteyen çalışanlara yönelik orantısız hizmet kesintilerinden halkı korumayı amaçladığını vurguladı.
Son dönemde demiryolları ve sağlık sektörlerinde çalışanlar başta olmak üzere çok sayıda kamu ve özel sektör çalışanı ülke çapında iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.