İngiltere’de otomobil satışları yükseldi

0

İngiliz Motorlu Vasıta Üreticileri Topluluğu’ndan (SMMT) meydana getirilen açıklamada, ülkede bu senenin kasım ayında trafiğe kaydolan yeni otomobil sayısının yüzde 23,5 artarak 142 bin 889’a yükseldiği bildirildi.

Açıklamada, İngiltere’de bu senenin kasım ayında trafiğe kayıt olan benzinli otomobillerin sayısının yüzde 15 artarak 57 bin 90’a, hibrit otomobillerin sayısının ise yüzde 66,9 artarak 16 bin 66’ya yükseldiği kaydedildi.

SMMT açıklamasında, kasım ayında trafiğe kaydolan dizel otomobillerin sayısının ise yüzde 5,6 azalarak 5 bin 605’e gerilediğine dikkat çekildi.

“UZUN VADEDE ÖNLEMLER ALINMASI GEREKİYOR”

Verilere ilişkin değerlendirmede bulunan SMMT Üst Yöneticisi Mike Hawes, İngiliz otomobil sektörünün tedarik sıkıntılarına karşın elektrikli araçlar ile tekrardan canlandığını belirtti.

Hawes, “Sektör, büyümenin uzun solukta sürdürülebilir olmasını sağlamaya çalışırken, acil önlemler alınması gerekiyor” ifadesini kullandı.

İngiliz ekonomisi, bu senenin üçüncü çeyreğinde yüzde 0,2 daralırken, İngiltere Merkez Bankası ülkenin resesyona girdiğini duyurmuştu.

İngiltere’de enflasyon, bilhassa enerji ve besin tutarları öncülüğünde yükselişini sürdürerek ekimde senelik bazda yüzde 11,1 ile 41 senenin zirvesine çıkmıştı.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.