İngiltere’de konut fiyatlarında son 14 yılın en sert düşüşü – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

İngiliz konut kredisi finansman kuruluşu Halifax tarafınca meydana getirilen açıklamada, ülkede konut fiyatlarının kasım ayında yüzde 2,3 düşüş gösterdiği, averaj bir konutun fiyatının 292 bin 406 sterlinden 285 bin 579 sterline gerilediği bildirildi.

Ülkede konut fiyatlarının kasım ayı itibarıyla senelik bazda ise yüzde 4,7 arttığı belirtilen açıklamada, söz mevzusu verinin geçen yılın aynı ayında yüzde 8,2 seviyesinde olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Halifax Konut Kredileri Direktörü Kim Kinnaird, ülkede konut fiyatlarında bir normalleşme sürecinin yaşandığını belirterek, gelecek yıl ise fiyat performansının ise büyük oranda enflasyona bağlı olacağı kaydedildi.

“PİYASADA BİR YAVAŞLAMA BEKLENİYOR”

Kinnaird, “Yüksek konut fiyat enflasyonu göz önüne alındığında piyasada bir yavaşlama beklenirken, bu ayki düşüş, (*14*) aylardaki piyasa oynaklığının en kötüsünü yansıtıyor” ifadesini kullandı.

İngiliz ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,2 daralırken, İngiltere Merkez Bankası ülkenin resesyona girdiğini bildirmişti.

Ülkede bu yılın kasım ayında besin tutarları yüzde 14,6 artış kaydetmişti.

İngiltere’de enflasyon, bilhassa enerji ve besin tutarları öncülüğünde yükselişini sürdürerek ekimde senelik yüzde 11,1 ile 41 yılın zirvesine çıkmıştı.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket