İngiltere’de hizmet sektörü kasımda daralmaya devam etti – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

S&P Global/CIPS verilerine nazaran, ülkede hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), geçen ay 48,8 ile ekimdeki seviyesini korudu.

Öncü veri olarak kabul edilen PMI verisinde, 50 seviyesinin üstü “gelişme”, bu seviyenin altı ise “daralma” olarak yorumlanıyor.

İngiltere’de ekonominin ortalama yüzde 80’ini temsil eden hizmet sektöründe son 2 aydır daralma yaşanırken, Ocak 2021’den bu yana en düşük düzey de kaydedilmiş oldu.

“İNGİLİZ EKONOMİSİNİN KARŞILAŞTIĞI EN ZORLU DÖNEM”

S&P Global Başekonomisti Chris Wiliamson, mevzuya ilişkin değerlendirmesinde, “Hükümetin iktisat politikalarını değiştirmesi finansal piyasalardaki oynaklığı azalttı. Fakat eylül ayındaki mini bütçe düzenlemelerinin yarattığı ekonomik fotoğraf değişmedi” ifadelerini kullandı.

Williamson, İngiliz ekonomisinin çeyreklik bazda ortalama yüzde 0,4 daraldığını belirterek, “Salgının zirve yapmış olduğu dönem hariç bu İngiliz ekonomisinin karşılaşmış olduğu en sıkıntılı dönem” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

ÜLKENİN RESESYONA GİRDİĞİNİ DUYURMUŞTU

Ayrıca, İngiltere’de imalat endüstri PMI, kasımda 46,4 seviyesine yükselmişti.

İngiliz ekonomisi, bu senenin üçüncü çeyreğinde yüzde 0,2 daralırken, İngiltere Merkez Bankası ülkenin resesyona girdiğini duyurmuştu.

İngiltere’de enflasyon, bilhassa enerji ve besin tutarları öncülüğünde yükselişini sürdürerek ekimde senelik bazda yüzde 11,1 ile 41 senenin zirvesine çıkmıştı.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.