İngiltere’de gıda fiyatlarında son 45 yılın en sert artışı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine bakılırsa, ülkede gıda tutarları geçen yılın aralık ayında senelik bazda yüzde 16,8 arttı.

Söz mevzusu oran, 1977 yılının eylül ayından bu yana en sert artış olarak kayda geçti. ONS verilerine bakılırsa, İngiltere’de gıda fiyatlarında aralık ayında senelik bazda en yüksek fiyat artış süt, şeker, reçel, bal ve çikolata kalemlerinde kaydedildi.

Ülkede geçen yılın aralık ayında sütün fiyatı yüzde 50, toz şekerin fiyatı yüzde 43, çedar peynir fiyatı yüzde 33, yumurtanın fiyatı yüzde 30, dilimlenmiş 800 gramlık ekmeğin fiyatı ise yüzde 21 terfi etti.

ENFLASYON SON 41 YILIN EN YÜKSEK SEVİYELERİNDE

İngiltere Merkez Bankası (BoE), en son geçen ay yüksek enflasyonla savaşım amacıyla siyaset faizinin 50 baz puan daha artırarak yüzde 3,50’ye çıkarıldığını duyurmuştu.

Piyasalar, bankanın enflasyonu frenleyebilmek için 2 Şubat’taki siyaset toplantısında faiz oranının 50 baz puan daha artırılmasını bekliyor.

İngiltere Merkez Bankası, ülkede enflasyonun bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 10 seviyesinin üstünde seyretmesini, yılın ikinci yarısından itibaren düşüşe geçmesini öngörüyor.

ONS’nin açıklamış olduğu verilere bakılırsa, ülkede Aralık 2022’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) senelik bazda yüzde 10,5 artış kaydetmişti. Ülkede TÜFE geçen yılın ekim ayında yüzde 11,1 ile son 41 yılın en yüksek seviyesini görmesinin arkasından, kasım ayı itibarıyla hız keserek yüzde 10,7’ye gerilemişti.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.