IMF’den ‘2023’ uyarısı: “2022’den daha zorlu bir yıl olacak” – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Internasyonal Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, dünya ekonomisinin büyük kısmı için 2023’ün zor bir yıl olacağı uyarısında bulunmuş oldu.

Georgieva, CBS televizyonuna verdiği röportajda, küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

IMF’nin 2023’te resesyon beklentilerine ilişkin bir sual üstüne Georgieva, “Dünya ekonomisinin büyük kısmı için bu, geride bıraktığımız yıldan daha zorlu bir yıl olacak.” yanıtını verdi.

Georgieva, buna niçin olarak ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Çin şeklinde 3 büyük ekonomideki yavaşlamayı gösterdi.

ABD’nin en dayanıklısı olduğuna işaret eden Georgieva, ülkede iş gücü piyasasının oldukça kuvvetli kaldığının görüldüğünü, ABD ekonomisinin resesyondan kurtulabileceğini sadece bunun ABD Merkez Bankasını (Fed) enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmak zorunda bırakabileceğini söyledi.

“AB’NİN YARISI RESESYONA GİRECEK”

Georgieva, AB’nin ise Ukrayna’daki savaştan oldukça ciddi şekilde etkilendiğini belirterek bu yıl AB ülkelerinin yarısının resesyona gireceği öngörüsünü paylaştı.

Bu senenin Çin ekonomisi için de zor olacağını kaydeden Georgieva, “Çin bu yıl daha da yavaşlayacak.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Georgieva, gelişmekte olan ekonomilere bakıldığında ise yüksek faiz oranları ve doların kıymet kazanması sebebiyle tablonun daha da “vahim” bulunduğunu aktardı.

IMF Başkanı Georgieva, “Dünya ekonomisinin üçte birinin resesyona girmesini bekliyoruz.” dedi.

Georgieva, kısa vadede Çin’de artan Covid-19 vakalarının ise dünya ekonomisi için fena haber bulunduğunu belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.