İhtiyaç sahiplerine yardım 85 milyar lirayı buldu – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca eğitimden sağlığa, barınmadan gıdaya kadar çeşitli alanlarda hayata geçirilen toplumsal yardımlar kapsamında, gerekseme sahiplerine 85 milyar lira destek verildi.

Bakanlığın, Toplumsal ve Ekonomik Destek (SED), Şehit Yakınları ve Gazilere Yönelik Yardımlar, Naturel Gaz Tüketim Desteği, yaşlı ve engelli aylığı benzer biçimde 50 kalemde toplumsal yardım programı bulunuyor.

Bu yıl içinde 11 yeni yardım programını uygulamaya süregelen Bakanlık, bunlar içinde daha ilkin hayata geçirilen vefa programı ve aşevi uygulaması benzer biçimde 3 programı ise günün şartlarına ve vatandaşların gereksinimlerine gore güncelleyerek tekrardan uyguladı.

ÇOCUKLAR İÇİN 3,5 MİLYAR LİRA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca açıklanan yeni toplumsal yardım paketi kapsamında, Türkiye Aile Destek Programının destek tutarı 25 milyar lira ilaveyle 40 milyar liraya terfi etti.

Şu ana kadar uygulanan bütçesi en geniş ve kapsayıcı program olma özelliği taşıyan Türkiye Aile Destek Programı’nda yılbaşı hediyesi olarak müjdelenen 3,6 milyar liralık yardım, 29 Aralık perşembe günü hesaplara yatırıldı.

Ocak ayından bugüne ortalama 82 milyar lirayı kabul eden yardımların tutarı, Türkiye Aile Destek Programı yardımıyla 85 milyar liraya ulaştı.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca söz mevzusu program içinde uygulanan “Çocuk Destek Bileşeni” ile de ufaklıklara hususi yardımlar yapılıyor. Bu programdan faydalanan ortalama 5,6 milyon çocuğa yıl sonu itibarıyla 3,5 milyar lira destek verildi.

Öte taraftan ufaklıklara yönelik şartlı eğitim yardımı, okula devam ettikleri sürece bilhassa annelere verilen destek programları ve kırtasiye yardımları benzer biçimde birçok değişik kalemde destek sunar de bulunuyor. Bu kapsamda Bakanlık, çocuklarla ilgili programların başlangıcından bugüne ortalama 42 milyar lira yardımda bulunmuş oldu.

DOĞALGAZ ÖDEMESİ ŞUBATTA

Bakanlık, 3294 sayılı Kanun kapsamında olan yada dönemsel gerekseme sahibi olup temel gereksinimlerini karşılayamayacak durumda olduğu Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca belirlenen hanelere naturel gaz desteğinde bulunuyor.

Bu senenin son 3 ve yeni senenin ilk 3 ayı olmak suretiyle 6 aylık vakit dilimde ödenen doğalgaz desteği kapsamında, senenin son 3 ayı için planlanan ödemeler gerekseme sahiplerinin hesaplarına yatırıldı.

Bir sonraki doğalgaz ödemesi ise şubat ayı içinde hesaplara yatırılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.