İhracatçılardan asgari ücret açıklaması – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücretle ilgili izahat yapmış oldu.

Gültepe, komisyonun çalışmalarını sürdürdüğünü hatırlatarak, şunları söylemiş oldu:

“Her iki tarafın da memnun olacağı bir sonucun çıkmasını umuyoruz. Enflasyonun yüksek olduğu yerlerde beklenti de yüksek oluyor. 2022 senesinde bunu yaşadık. Ocak ve temmuzda iki zam verildi. Fiyat verenler ve satanlar oldukca kırılgan olmalı. Vererek ve tutarları yükselterek bir yere gidemeyiz. Kurun da enflasyon kadar artması icap ettiğini düşünüyoruz. Enflasyon artarken kur aynı kalırsa Türkiye rekabetçiliğini kaybeder. Mevcut pazarlarda aşağı doğru bir gerileme adım atar. Asgari ücrette 2023 senesinde eğer üretici ve ihracatçı 500-600 dolar (9 bin 315-11 bin 178 lira) benzer biçimde rakamlarla karşılaşırsa rekabetçiliğimizi oldukca daha çok kaybederiz. 2023 senesinde ortaya koyduğumuz 275 milyar dolar ihracat hedefimizi soruşturma şansımız kalmaz.”

“İHRACAT 252 MİLYAR DOLARI BULACAK”

2022 son çeyreği ve 2023 yılının ilk çeyreğinin zor geçebileceğini aktaran Gültepe, “Bizim hedefimiz 2023 senesinde ilk 6 ayında olmasa bile ikinci 6 altı ayında Türkiye ihracatını yüzde 10 büyütmek. 2022 yılı başlangıcında ortaya konulmuş olan 250 milyar dolarlık hedefine Türkiye Cumhuriyeti ihracatçısı olarak ulaştık. 12 aylık ihracatın 252 milyar dolar civarında olacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Resesyon tehdidinin arttığını vurgulayan Gültepe, Şimal ve Cenup ABD’yı hedef pazarlar haline getirdiklerini, mevcut pazarları yukarıya doğru çıkarmak için çalışacaklarını beyan etti.

“10 AYLIK PARİTE ETKİSİ 12 MİLYAR DOLAR”

Gültepe, parite değişiminden dolayı ihracatçının ciddi zorluklar yaşadığını anlatarak şunları kaydetti: “2021 euro dolar paritesi averajının 1,15 civarında bulunduğunu biliyoruz. 2022 senesinde parite gittikçe aşağıya düştü. Parite değişiminin Türkiye’nin ihracatına tesiri 10 ayda 12 milyar dolar oldu. Aslına bakarsak şu anda biz 264- 265 milyar doları konuşan bir Türkiye’den bahsedecektik. Kayıpla birlikte rekabetçiliğimiz düştü. Euronun dolara karşı kıymet kazanması bizi öteki ülkelere gore daha avantajlı hale getirir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom