IEA: Doğalgaz fiyatları bu yaz sürdürülemez seviyeye gelebilir – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Uluslararası gaz piyasaları, Çin’in sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) talebine ilişkin belirsizlik ve Rusya’dan gelen gaz akışının daha fazla kesintiye uğraması nedeniyle gerginliğini koruyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA), doğal gaz piyasasının 2022 yılı gelişmelerini ve 2023 projeksiyonlarını içeren Gaz Piyasası 2023 – 1. Çeyrek Raporu yayınlandı.

Rapora göre, geçen yıl küresel doğal gaz tüketiminde yüzde 1,6’lık düşüşe rağmen pazardaki arz daralması devam etti.

Enerji krizinin kalbinde yer alan Avrupa’da, doğal gaz talebi 2022’de tarihin en hızlı yüzde 13’ü oranında düştü. Söz konusu düşüşte enerji krizi, sanayi üretimindeki daralma, tüketici tüketimi ve ılıman hava koşullarına karşı hükümetlerin aldığı acil önlemler etkili oldu.

Kuzey Amerika doğal gaz tüketimi %4,4 artarken, bu büyüme Amerika Birleşik Devletleri’ndeki artan gaz tüketimi ve Kanada’daki gaz yakıtlı elektrik santralleri ve endüstriyel tüketimdeki artışlardan kaynaklandı.

GAZ TALEP YÜZDE 2 ORANINDA AZALDI

Asya’da ise doğalgaz talebi Çin’deki Covid-19 kısıtlamaları ve ılıman hava koşulları nedeniyle yüzde 2 düştü. Çin’in doğal gaz talebi 2022’de %1 düşerken, Japonya LNG ithalatındaki %3’lük daralmaya rağmen dünyanın en büyük LNG ithalatçısı unvanını korudu.

Geçen yıl, LNG ticareti yüksek fiyatlar nedeniyle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve bir önceki yıla göre ikiye katlanarak 450 milyar dolara ulaştı. Avrupa, Rus gazını LNG ile değiştirdiği için küresel LNG ticaretindeki büyümenin motoru olmuştur. Avrupa’ya gaz ithalatı 2022’de %63 arttı.

Rusya’nın Avrupa Birliği’ne (AB) doğal gaz arzı, bir önceki yıla kıyasla 2022’de yarıdan fazla veya 78 milyar metreküp düştü.

FİYATLAR BU YAZ MUHTEŞEM BİR SEVİYEYE ULAŞABİLİR

Avrupa’da doğal gaz ve Asya’da LNG fiyatları geçen yıl rekor seviyelere ulaştı. Avrupa’da fiyatlardaki artış, Rusya’dan gelen gaz arzının azalması ve bu açığın LNG ithalatı ile kapatılmasından kaynaklanmıştır.

IEA’ya göre, doğal gaz fiyatları rekor seviyelere ulaştıktan sonra son aylarda düşmüş olsa da, özellikle Çin’de LNG talebi arttıkça bu durum değişebilir.

Dünyanın en büyük doğal gaz ithalatçısı Çin’den gelen LNG talebinin bu yıl Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasıyla birlikte %10 artması beklenirken, projeksiyonlarla ilgili belirsizlikler devam ediyor.

Fiyatların düşmeye devam etmesi ve genel ekonomik aktivitenin artması durumunda Çin’de LNG gazı talebindeki artışın %35’e ulaşacağı tahmin ediliyor.

Çin’in doğal gaz talebindeki olası artışın, bu yaz uluslararası piyasalarda rekabetin aşırı ısınmasına ve doğal gaz fiyatlarının sürdürülemez seviyelere ulaşmasına neden olması bekleniyor. Bu durum özellikle Avrupalı ​​alıcılar için risk oluşturmaktadır.

“2023’ÜN BÜYÜK BİLİNMEYENİ ÇİN”

Öte yandan, bu yıl küresel gaz talebinin sabit kalması beklenmekle birlikte, Rusya kaynaklı gaz akışına ilişkin belirsizlikler ve fiyat dalgalanmalarının ekonomik etkileri nedeniyle gaz piyasalarındaki gerginliğin sürmesi bekleniyor.

IEA Enerji Piyasaları ve Güvenlik Direktörü Keisuke Sadamori, rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, geçen yılın küresel gaz piyasaları için olağanüstü bir dönem olduğunu söyledi: azalan talep oluşur.

2023’te büyük anlaşmayı bozan Çin. “Küresel LNG talebinin Covid-19 öncesi düzeyine dönmesi yalnızca uluslararası pazarlardaki rekabeti yoğunlaştıracak ve kaçınılmaz olarak fiyatları yükseltecek.”

NTV’yi sosyal medyada takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.