Hızlı tüketim malları sektörüne ilişkin rekabet soruşturmasında sözlü savunma toplantısı başladı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Söz mevzusu teşebbüslerin, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla yürütülen soruşturmada sözlü savunma aşamasına gelindi.

Toplantı, kurum binasında, Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle başkanlığında gerçekleştiriliyor.

Toplantının açılışında konuşan Küle, Kurulun 2021 ve 2022 yıllarındaki 5 ayrı sonucu uyarınca süratli tüketim malları sektöründe etkinlik gösteren bazı teşebbüslerce ilgili Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla soruşturma açıldığını anımsattı.

Küle, hakkında soruşturma yürütülen tarafların yazılı savunma sürecinin tamamlanmasını takiben, sözlü savunma toplantısının yapılmasına karar verildiğini söylemiş oldu.

Başkan Küle, sayılarının çokluğu ve savunmaların bütünlüğünün sağlanması için teşebbüslerin gruplar halinde, bugün ve yarın olmak suretiyle, iki gün dinleneceğini bildirdi.

Soruşturma heyeti temsilcisi de belirli bir mal yada hizmet piyasasında direkt yada dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da engelleme amacını taşıyan yada bu etkiyi doğuran ya da doğurabilecek özellikte olan teşebbüsler içinde anlaşmalar ve uyumlu eylemler ile girişim birliklerinin bu tür karar ve davranışlarının Kanun açısından yasak bulunduğunu anımsattı.

MARKETLER İÇİN İKİNCİ BİR CEZA İSTENMEDİ

Soruşturma heyetinin, araştırma ve tespitleri sonucunda elde etmiş olduğu bulgulara işaret eden soruşturma temsilci, A101, BİM, Carrefoursa, Migros ve ŞOK olarak anılan soruşturma tarafı ulusal zincir marketlerin, satışa sundukları pek oldukca ürünün perakende satış fiyatlarının tespiti amacına haiz, topla-dağıt karteli niteliğindeki antak kalma yada uyumlu eylemler kanalıyla Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri sonucuna ulaşıldığını belirtti.

Temsilci, söz mevzusu perakendecilerin, zincir market soruşturması kapsamında yönetimsel para cezasına çarptırıldığına işaret ederek, “mükerrer cezalandırma yasağı” olarak malum ilke çerçevesinde A101, BİM, Carrefoursa , Migros ve ŞOK bakımından soruşturma kapsamında herhangi bir yönetimsel para cezasına hükmedilmesine yer olmadığının değerlendirildiğini bildirdi.

Hızlı tüketim malları sektörüne ilişkin rekabet soruşturmasında sözlü savunma toplantısı başladı - 2

“KARTEL” TESPİTİNDEN CEZA UYGULANMASI TALEP EDİLDİ

Soruşturma kapsamındaki tedarikçilere ilişkin değerlendirmesini de açıklayan soruşturma heyeti temsilcisi, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Beypazarı, Coca Cola, Doğanay, Düzey, Eti, Fritolay, Gsk, Haribo, Şehir, Pasifik, Pepsi, Redbull, Şölen ve Unmaş’ın soruşturma tarafı zincir marketlerin geleceğe dönük satış tutarları ve fiyat artış tarihleri şeklinde rekabete duyarlı bilgilerinin paylaşımına aracılık etmek suretiyle, perakendeciler içinde koordinasyonun sağlanmasında ve sürdürülmesinde rol oynadıkları, anılan perakendecilerin ise söz mevzusu koordinasyondan haberdar oldukları ve tedarikçiler tarafınca kendilerine aktarılan rakiplere ilişik detayları ileriye dönük fiyatlama kararlarında kullandıkları değerlendirilmektedir.”

Temsilci, bu nedenlerle, anılan tedarikçilerin, zincir marketlerin satış fiyatlarının tespiti amacına haiz topla-dağıt karteli görünümünde ortaya çıkan anlaşmalar yada uyumlu eylemler kanalıyla Kanun’u ihlal ettiklerini ve bu ihlal sebebiyle zincir marketlerle eşit derecede görevli olduklarını anlatarak, bu firmalar için yönetimsel para cezası uygulanması icap ettiğini kaydetti.

Hızlı tüketim malları sektörüne ilişkin rekabet soruşturmasında sözlü savunma toplantısı başladı - 3

İhlal teşkil eden eylemlerin ceza yönetmeliği kapsamında “kartel” niteliği taşıdığını ve temel para cezasının bu tespite dayanarak belirlenmesi icap ettiğini dile getiren temsilci, söz mevzusu eylemleri daha uzun süre devam ettiren firmalara yönelik cezaların artırılarak uygulanmasını talep etti.

Soruşturma heyeti, Horizon şirketi tarafınca Kanun’un ihlal edildiğine yönelik herhangi bir bulguya ulaşılamadığından, ilgili girişim hakkında yönetimsel para cezası uygulanmasına yer olmadığına hükmetti.

HANGİ TEŞEBBÜSLER HAKKINDA SORUŞTURMA YÜRÜTÜLÜYOR?

Hakkında rekabet soruşturması yürütülen teşebbüsler şöyleki:

“Beypazarı İçecek Pazarlama Dağ. Amb. Tur. Pet. İnş. San. ve Tic. AŞ, BİM Birleşik Mağazalar AŞ, CarrefourSA Carrefour Sabancı Tecim Merkezi AŞ, Coca Cola Satış Dağıtım AŞ, Doğanay Besin Ziraat ve Hayvancılık San. Tic AŞ, Düzey Tüketim Malları Endüstri Pazarlama ve Tecim AŞ, Eti Besin San. ve Tic. AŞ, Frito Lay Besin Endüstri ve Tecim AŞ, Glaxosmithkline Tüketici Sağlığı AŞ, Haribo Şekerleme Endüstri ve Tecim Ltd. Şti., Horizon Hızlı Tüketim AŞ, Şehir Besin Maddeleri Endüstri ve Tecim AŞ, Migros Tecim AŞ, Pasifik Tüketim Ürünleri Satış ve Tecim AŞ, Pepsi Cola Servis ve Dağıtım Ltd. Şti., Red Bull Besin Dağıtım ve Pazarlama Tecim Limited Şirketi, Şok Marketler Tecim AŞ, Şölen Çikolata Besin Endüstri ve Tecim AŞ, Unmaş Unlu Mamuller Besin Endüstri ve Tecim AŞ, Yeni Mağazacılık AŞ.”


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom