Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, kentsel dönüşüme ilişkin yeni finansman modelini açıkladı – Son Dakika Türkiye Haberleri

0

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremine kadar tahakkuk eden elektrik ve doğalgaz faturalarının kaldırılması ve elektrik ve doğalgaz faturalarının ertelenmesi için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Nebati, Şanlıurfa’da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile kentsel dönüşümü desteklemek için uygulanacak yeni finansman modellerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dünyanın bugüne kadarki en büyük afetlerinden birinde devletin tüm kurum ve imkanlarını seferber ettiğini anlatan Nebati, depremin ilk gününden itibaren bölge vatandaşlarıyla dayanışma içinde çalıştığını söyledi.

Nabati, depremzedelere seslenerek, “Gönüllerinizi dört açın. Devletimiz tüm şefkatiyle, tüm imkânlarıyla yanınızda. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, onların her sorununa kadar yanınızda olmaya kararlıyız. Türkiye’nin büyük ve güçlü olduğunun altını çizmek isterim.Bir ülkedir.Umarım tüm maddi kayıplarınızı çok daha güzel şekillerde ve en güzel şekilde telafi edeceğiz,bir kez daha birlik olacağız.” dedi.

“27 MİLYAR LİTEYİ AFAD’A AKTARDIK”

Deprem sonrası bakanlığın verdiği desteklere ilişkin bilgi veren Nebati, “Deprem felaketinin yaşandığı ilk andan itibaren tüm kurum ve kamu kurumlarımızın acil nakit taleplerine hızla cevap veriyoruz. Bunun için 100 milyar lira ayırdık. İlk olarak ve bu kapsamda depremden etkilenen vatandaşlarımıza ve hayatını kaybeden kardeşlerimizin yakınlarına nakdi yardımda bulunan AFAD’a bugüne kadar 27 milyar lira aktardık” dedi.

Depremin bütçeye ek maliyetler getirmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Nebati, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kimsenin en ufak bir tedirginliği olmasın. Yüksek büyüme performansımız ve tavizsiz mali disiplinimizle yakaladığımız güçlü mali alan sayesinde, bu büyük felaketin açtığı tüm yaraları hep birlikte saracağız. Tıpkı bugüne kadar olduğu gibi. Hükümet olarak her zaman sözümüzün arkasında durduk, sözümüzü tutmaya devam ediyoruz.” ayakta durmaya devam edeceğiz. Bütçe imkanlarımıza ek olarak, şehirlerimizi hızla canlandırmak için Afet İmar Fonu’nu da kuruyoruz. Şeffaf bir şekilde yönetilecek olan bu Fon ile afetler için uzun vadeli kaynak sağlayarak bütçe üzerindeki yükü azaltacağız. Yaşanan felaketin ardından bu yılın ilk çeyreğinde “Büyümeyi olumsuz etkileme olasılığı sınırlı olmakla birlikte yılın geri kalanında kademeli bir toparlanma bekliyoruz. Alacağımız ek tedbirlerle birlikte büyümenin olumsuz etkisi azalacak.” 2023’ün büyümesi üzerindeki deprem doğal olarak sınırlı olacak” dedi.

Bu zor dönemde çiftçinin yanında olmaya devam ettiklerini vurgulayan Nebati, “Hazine’nin 115 bin tarım üreticimizin ekinleri, tarlaları veya işletmeleri zarar gören 39 milyar liralık yumuşak kredisinin ödemelerini erteledik. Ziraat Bankası ve tarımsal kredi birlikleri tarafından 1 yıl süreyle faizsiz deprem.Bu kapsamda Şanlıurfa’da 17 bin tarım üreticimizin Hazine yumuşak kredisinin ödemesini de erteledik.” dedi.

Nebati, tüccarlara sağlanan desteklere de değinerek şunları söyledi:

“Daha önce açıkladığımız kredi hacmi 250 milyar lira olan KGF paketlerine 100 milyar lira daha ekledik. Deprem bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerimiz için 2 yeni KGF paketini hayata geçirdik. Garanti limiti 20 milyar lira olan 10 milyar liralık Deprem Bölgesi Yatırım Destek Paketi için harcama desteği, işletmelerimize ek destek de sunuyoruz Hazine’den 23,5 milyar liralık sübvansiyonlu kredinin ödemesini erteledik. İş yeri veya işletmesi zarar gören 156 bin esnaf ve sanatkarımızın Türk Lirası’nı 6 ay faizsiz ödedi.Bu kapsamda Şanlıurfa’da Hazine’nin 4.1 milyar liralık yumuşak kredisinin ödemesini 23 bin civarında esnaf ve sanatkarımıza erteledik. Hindi.

Nabati, yalnızca kamu bankalarının bölgeye sağladığı destek miktarının 80 milyar lirayı bulduğuna dikkat çekti.

“3 MİLYAR TL SİGORTA ÖDEMESİ YAPILDI”

Afetten kısa süre sonra sismik sigorta çalışmalarına hız verdiğini belirten Nebati, “Hasar tespitlerinin yapılmasının ardından kısa sürede ödemelere başladık. Bugüne kadar 3 milyar liralık ödeme yaptık ve ödemelerimiz hızlı bir şekilde devam ediyor. İlk kez.” , sigortalı hasar muayene sürecinin tamamlanmasına kadar hasar bildirim sürecinde avans alma olanağına sahiptir” dedi.

Bu süreçte birçok vergi düzenlemesini de hayata geçirdiklerini anlatan Nebati, “Ayrıca sektörün talepleri dikkate alınarak daha kapsamlı vergi matrahı, vergi artışı ve borç yapılandırmasını içeren kanun teklifimiz de kabul edildi. TBMM Genel Kurulu ve kısa süre içinde hayata geçecek.Deprem tarihine kadar vadelendirme.Elektrik ve doğalgaz faturalarının iptali ve elektrik ve doğalgaz faturalarının ertelenmesi konusunda da çalışmalarımız devam ediyor” ifadesini kullandı.

Nebati yaptığı konuşmada, bakanlığının bugüne kadar yaptıklarının sadece özetini verdiğini, diğer tüm bakan ve bakanlıkların 24 saat çalıştığını ve saha talebi gelmeden önce yapılması gerekenleri hızla hayata geçirdiğini söyledi.

AK Parti hükümeti olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aşamayacakları sorun olmadığını belirten Nebati, sözlerini şöyle tamamladı:

“Masa başında rant hesabı yapan var mı, çadır önüne fotoğraf koyan var mı, sosyal medyadan konuşma geliştiren var mı diyorlar, söylemeye de devam edeceğiz. Uyumuyoruz, çalışmaya devam ediyoruz. Bakanlarımız. Çadırlarda yattılar, konteynırlarda yattılar Bürokrasimiz, belediye başkanlarımız, askerimiz, polisimiz aynı… Tüm enerjimiz ve tüm inancımızla vatandaşlarımızın sorunlarına hızlı ve kalıcı çözümler üretmek için gece gündüz demeden mücadelemizi sürdüreceğiz. milletimizle yan yana, omuz omuza, birlik içinde yürümeye devam edeceğiz.Geçmişteki başarılarımız, gelecekte elde edeceğimiz yeni zaferlerin en güçlü teminatıdır.

NTV’yi sosyal medyada takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.