Halkbankası tarafından esnaf ve sanatkarlara kullandırılan kredilere dair kararda değişiklik – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Yönetmelik kapsamında, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren son 3 yıl içinde diğer kurum ve kamu kuruluşlarının faiz veya karşılıksız katkı payı şeklinde yardımlarından yararlanan tacir ve sanatkârlar, bu desteklerden yararlanamayacaklardır. aynı şirket için sübvansiyonlu krediler.

Krediden yararlanacak esnaf ve sanatkarlar, diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca sağlanan faiz veya desteklerden son 3 yıl içinde yararlanmadıklarını beyan ederek taahhütte bulunacak.

Bu ortamların kullanıldığı tespit edilirse tüm ilgili ortamlar iptal edilecektir.

Değişiklik öncesinde, esnaf ve sanatkarlar 5 yılda bir Halkbank faiz veya hibe desteğinden yararlanabiliyorken, ilgili maddede kredi tutarına herhangi bir sınırlama getirilmiyordu. Bu nedenle Halkbank’ın tacir ve sanatkârlara faiz veya hibe desteği alma zorunluluğu 5 yıldan 3 yıla indirildi. Ayrıca 75.000 liranın altındaki sübvansiyonlardan zerre beklemeden yararlanma imkanının da önü açıldı.

Öte yandan, değişiklik kapsamında karara eklenen madde ile Halkbank, Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan mükellef sicillerini almak ve gerekli kontrolleri yapmak zorunda kalacak.

NTV uygulamasını indir, gelişmelerden haberdar ol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.