Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 87’si tamamlandı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın depo sahasının hizmete alınması töreninde konuştu.

Karaismailoğlu, yakında açılışını yapacakları hattın araçlarına hizmet edecek depo-bakım park alanını tamamladıklarını deklare etti.

Karaismailoğlu, 31,5 kilometre uzunluğundaki Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nda 8 istasyon bulunduğunu, saatte 120 kilometre hıza haiz Türkiye’nin en süratli metrosunu inşa ettiklerini belirtti.

“GÜNDE 600 BİN YOLCUYU TAŞIYACAK”

Metro hattının hizmete açıldığında günde averaj 600 bin yolcuyu Halkalı’dan İstanbul Havalimanı’na süratli, konforlu ve güvenli şeklide taşıma kapasitesine haiz olacağını aktaran Karaismailoğlu, hattın işletmeye alınmasıyla seyahatin Arnavutköy ile Beşiktaş içinde 36 dakikaya, Başakşehir (Metrokent) ile Kağıthane içinde 48 dakikaya, Küçükçekmece ile Kemerburgaz içinde 50 dakikaya düşeceğini bildirdi.

Metro hattının güzergahı.

Karaismailoğlu, Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın mevcut ve yapımı devam eden hatlarla entegre olarak hem Türk milletine hem de internasyonal misafirlere yaşamı kolaylaştıracağını ve hizmetin en kalitelisini sunacağını, birçok değişik hat ile entegre olacağını söylemiş oldu.

“YÜZDE 87’Sİ TAMAMLANDI”

Adil Karaismailoğlu, Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın inşaatında gece gündüz çalıştıklarını, TBM kazısıyla yapılacak toplam 56 bin 95 metrelik ana hat tünellerinin tamamlandığını ve tünel imalatlarında yüzde 100 ilerleme sağlandığını kaydetti.

Toplamda 15 bin 908 metre NATM tüneli kazısının tamamlandığını ve NATM tünel imalatlarında yüzde 100 ilerleme sağlandığını aktaran Karaismailoğlu, toplam 72 bin 3 metre tünel inşaatını tamamladıklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, hat üst yapısı, inşaat elektro mekanik ve sinyalizasyon çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiğini, nihai betonarme kaplamaların yüzde 90’ını tamamladıklarını belirterek, “Proje genel ilerlemesinde yüzde 87 seviyesine ulaştık. Milletimize, hatta dünyanın hizmetine sunacağımız metro hattımızda tüm çalışmalarımızın hızla ve başarıyla sürdüğünü sizlerle paylaşmaktan büyük kıvanç duyuyorum” dedi.

Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı'nın yüzde 87'si tamamlandı - 2

176 ARAÇ KAPASİTELİ DEPO SAHASI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, proje kapsamında 124 bin metrekarelik ve 176 vasıta kapasiteli depo sahası ve imalathane binasının tasarım ve imalat işini tamamladıklarını, depo sahası imalatlarını bitirdiklerini söylemiş oldu.

Depo sahasının özelliklerine ilişkin bilgiler paylaşan Karaismailoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Kontrol ve devreye alma süreçlerini sürdürdüğümüz, gelecek günlerde açılışını hayata geçirmeye hazırlandığımız Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Projesi ile hattın devamı durumunda olan İstanbul Havalimanı-Halkalı Metro Projesi’nin 1. etabı olan İstanbul Havalimanı Depo Sahası arasındaki 9 bin 200 metrelik proje kesimi de devreye alınarak işletmeye sunulacak. Vasıta yıkama, onarım, bakım, yedek parça üniteleri, personel eğitim mahalleri, tren parklanma alanları bulunan tesiste aynı anda 12 tren setine bakım ve onarım yapılabilecek.

Depo sahasıyla beraber işletmeyi yürütecek personelin kullanacağı ofisler, toplantı salonları, teknik odalar ve öteki destek tesisler ile İstanbul’a hizmet edecek karmaşa bir tesisi kente kazandırdık. Sinyalizasyon sisteminin kurulumunu da burada yaparak İstanbul Havalimanı metro hatlarının denetim merkezi fonksiyonunu da verdiğimiz depo tesisi, hem de İstanbul Havalimanı metrolarının beyni olacak.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.