Gram ve çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 19 Ocak 2023 güncel altın kuru fiyatları – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının arkasından 1.154 lira seviyesinde işlem görüyor.

Dün, ons fiyatındaki düşüşe paralel kıymet kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 0,12 azalışla 1.151 liradan tamamladı.

Çeyrek altın 1.890 lira, Cumhuriyet altını da 7.670 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı dün günü yüzde 0,3 kıymet kaybederek 1.904 dolardan tamamlamasının arkasından 1.909 dolardan işlem görüyor.

ABD’de dün açıklanan verilere nazaran, aralık ayında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) aylık yüzde 0,5 ile Nisan 2020’den bu yana en büyük düşüşünü kaydederken, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) arkasından ÜFE’nin de beklentilerin altında kalması gelecek dönemde fiyat baskılarının daha da hafifleyeceği görüşlerini destekledi.

Analistler, fiyat baskılarındaki azalmaya rağmen, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin nihai faiz oranının yüzde 5’in üstünde olması gerektiğine dair “şahin” açıklamaları ve zayıf makroekonomik verilerin ise resesyon fiyatlamalarını güçlendirdiğini belirtti.

Fed’in 1 Şubat’taki toplantısında faizleri 25 baz puan artırmasına yüzde 96,4 ile neredeyse kati gözüyle bakılırken, bankanın mart ve mayıs aylarında da faizleri 25 baz puan artıracağı, haziranda ise bir değişim yapmayacağı öngörülüyor.

Bu gelişmelerle piyasalarda fiyatlamaların zorlaştığını ve altının ons fiyatının dar bant içinde dalgalandığını aktaran analistler, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz sonucu, yurt haricinde ise ABD’de haftalık işsizlik başvuruları, inşaat izinleri ve konut başlangıçları verilerinin takip edileceğini kaydetti.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.890 doların destek, 1.930 ve 1.940 dolar direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en minik üyesidir. Halk içinde minik altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına nazaran kıymet kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm genişliğinde ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki özgü altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak vasıflandırılan çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının özgü altın içinde ne olduğu kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.